| ParadoxRO a întrebat:

Salut,acu instalez windows 7, am ajuns la chestia cu partitia, nu stiu cum sa fac mai departe
Imi apare Disk 0 Partition 1:System Reserved 100 MB System
DIsk 0 Partition 2: 24 GB Primary(ăsta e C)
Disk 0 Unallocated Space 50 GB (asta e D)
Problema e la D,daca il fac asa,o sa am doar o partitie,adica C, cum fac sa nu-mi mai apara Unallocated Space? ....sa pot avea si partitia D

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

System Reserved 100 MB System e partitia ascunsa, mica, apartine windows-ului.

DIsk 0 Partition 2: 24 GB Primary acolo a fost windows-ul

Disk 0 Unallocated Space 50 GB (asta e D) - daca e nealocat inseamna ca nu e partitia facuta.

Fie intai instalezi windows-ul in 24 GB si dupa aceea din windows-ul pornit faci o partitie din cei 50 GB nealocati,

fie in timpul instalarii faci acea partitie de 50 GB, iar windows-ul il instalezi in cei 24GB (partitia 2).

E foarte usor de facut partitia 3 dupa instalare, fie din windows, fie cu un program cum e http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html

3 răspunsuri:
| ParadoxRO explică:

Altceva

| K0sti a răspuns:

Partitionezi cu asta, nu din Windows: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci un CD Boot-abil cu Hirens 15.2, intri in HBCD Menu, la disk settings sau ceva de genul si e o optiune Partition Wizard Home Edition, poti gasi tutoriale pe internet pentru elwinking