| kicsihari23 a întrebat:

Salut, acum cateva zile intr-o dimineata am gasit in cutia postala o cartela vodafone de 5 euro si azi am bagat-o in telefon dar nu mergea, imi scrie "introduceti cartela SIM corecta". Ce pot sa fac s-o fac se mearga? Telefonul si cratela cu abonamentul sunt de la orange.

Răspuns Câştigător
| HappySadness a răspuns:

Telefonul este blocat si merge numai cu cartele Orange. Daca vrei, du-te la magazinul de telefoane si roaga pe cineva sa ti-l deblocheze. Dupa aceea va merge. happy Bafta!winking

3 răspunsuri:
| Micutu23 a răspuns:

Sa decodezi telefonul.
Telefonul tau va merge numai pe Orange. Daca nu il decodezi nu poti sa-l folosesti in alta retea.

| FuckOnCocaine a răspuns:

Telefonul este codat pe o anumită rețea, adică Orange. Trebuie să mergi la un magazin Gsm, ca să-l decodezi și să poți utizila cartele din alte rețele. Te costă în jur de 15-20 de lei.

| Smiiiilee a răspuns:

Buna. Si eu am primit o cartela de Vodafone si nu mergea atunci am introdus-o in alt telefon si acolo mi-a mers dar acesta in care a mers era un telefon de la Vodafone. Se poate ca telefonul in care ai introdus cartela a nu fie decodat. Oricum stai linistita ca nu iti ofera minutele decat daca incarci in urmatoarele 15 zile. Funda?