| 44TheSinner44 a întrebat:

Acum ceva timp a fost o furtuna si mi s-a stricat placa de retea. Am schimbat-o si e totul bine.
Daca vor mai fi furtuni, cum pot sa o protejez? Daca scot cablul ala care vine din modem in unitate (cred ca Ethernet se cheama) sau opresc sursa e suficient? Sau trebuie si sa scot calculatorul din priza?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este "vreme tare", cu fulgerari in apropiere, atunci cel mai indicat este sa scoti cablul de internet de la intrarea modem-ului (daca este cablu de antena coaxiala sau cablu UTP).
In caz ca ai internet prin fibra de sticla, nu trebuie sa-ti faci asemenea griji, fiindca sticla nu conduce curentul (doar daca cablul de fibra are incorporat si un fir metalic, pentru rezistenta mecanica mai mare).

| darrio2007 a răspuns:

Scoti din priza.

| sierra1 a răspuns:

și nu uita să-ți faci și o rugăciune

| NLS a răspuns:

In cazul furtunilor din apropierea ta, la fel de bine iti poate fi afectat calculatorul si toate electronicele din casa, nu doar placa de retea sau modemul.

Din fericire pana acum cu calculatorul nu am patit-o, insa am pierdut o lada frigorifica si un TV.

Eu folosesc triplustechere cu protectii la supratensiune, scurtcircuit, si bineinteles, impamantare.
Gasesti destule modele pana in 80-150 RON (desi exista si cu 200-300 RON).

https://www.emag.ro/......D0H19VBBM/

Iar pentru cablul de retea, ce ti-a indicat Panamax e suficient.

| Panamax a răspuns:

Ai putea sa-ti cumperi ceva asemanator:
https://ethercom.ro/......eo-ip.html

Ups-ul este util doar cand cade tensiunea, la supratensiuni se arde si el ca o sursa de PC.
Stabilizatorul este inutil deoarece chiar si cea mai amarata sursa de computer functioneaza perfect cu tensiune variabila de 30%.

| Gabriel2424 a răspuns:

Sa scoti tot din pc, iti zic din propria experienta, mi-a bubuit monitorul acum un an si wireless-ul chiar daca era scos din priza ramasese cablul de la internet si se pare ca ramasese curent in firul ala din wireless si mi s-a ars

| 012345678910bbb a răspuns:

Trebuie sa scoți cablul din calculator

| Ciubowski a răspuns:

Ai putea sa iti cumperi un UPS (e ca o baterie mare pentru PC) si un stabilizator de tensiune. Uneori UPS-ul are incorporat acelasi lucru si te protejeaza impotriva fluctuatiilor de curent, astfel incat nu doar placa de retea sa fie protejata, ci toate componentele si perifericele.

E destul de scump DAR daca te gandesti ca iti protejeaza PC-ul intreg, parca e mai ieftin sa investesti in asa ceva decat in componente noi pentru PC. In special daca esti intr-o zona cu probleme de voltaj/tensiune instabila.

| cfrtobias a răspuns (pentru Ciubowski):

Asa zic si eu cum a zis el

| Panamax a răspuns (pentru Ciubowski):

Asa ii trozneste doar UPS-ul daca vine vreo supratensiune.O placa de retea costa 30 de lei un ups cu dubla conversie trece de 1500 lei.

| Ciubowski a răspuns (pentru Panamax):

Pai tu crezi ca la supratensiune ii bubuie doar placa de retea ma baiatule? laughing Gandeste-te ca poate sa isi piarda placa de baza, sursa samd.

| Panamax a răspuns (pentru Ciubowski):

Pai din enuntul intrebarii chiar asa reiese. poti sa o recitesti dar cu mai multa atentie.