| IonelM a întrebat:

Acum o zi am avut o problema cu internetul si m-am uitat pe Youtube si una dintre optiuni era sa scot cablurile din router. Dupa ce le-am scos si le-am pus inapoi cum erau inainte am intrat pe pc si la Control panel-Network and Sharing center imi apare unidentified network.M-am uitat la vreo 20 de video pe Youtube si inca am problema va rog sa ma ajutati nu stiu ce sa fac si nici nu prea ma pricep la calculatoare crying

PS: routerul meu este Linksys E10000(si scriu aceasta intrebare de pe telefon cu ajutorul datelor mobile ). Va rog sa ma ajutati

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai incurcat un pic cablurile... happy
In spatele router-ului ai 5 mufe UTP, din care 4 sunt lipite unul lamga celalalt si de acelasi culoare, al cincielea este de pozitie aparte si de culoare diferita. Cablul care VINE cu internet-ul trebuie sa fie introdus in aceasta mufa separata ("In" sau "Wan"), iar cele care PLEACA (LAN) spre calculatoarele din locuinta trebuie introduse in cate una din celalalte 4, identice (nu conteaza cate, de la 1 la 4).

| justanotheruser99 a răspuns:

Încearcă sa il resetezi (routerul), daca nici așa nu merge, cheama pe cineva sa ti-l facă, pe mine m-a ajutat un tip de la RDS.

| CLAUDIURARES a răspuns:

Asa apare la unele routere, iti merge internetul nu? Asta apare mai ales pe LAN, cand calculatorul nu stie ca esti la un router si el crede ca esti direct pe cablu, cam asta e...