| MisterKat a întrebat:

Acum un an mi-am cumparat un computer Futijsu Siemens cu sistem de operare Linux, l-am dus la servici la mama si a instalat Windows Xp. Toate bune si frumoase pana cand ajung acasa si observ ca nu se poate conecta la Internet, In momentul in care se conecta la Internet se bloca si nu mai dadea niciun raspuns... Apoi am sunat la RDS. si au zis ca ei nu au nicio problema, l-am dus la service si cei de acolo l-au conectat la Internet si a mers... dar din nou acasa nu mergea pe Internet. am chemat niste tipi de la RDS sa vada care e problema. si au pus firul de Internet intr-un laptop. si culmea mergea. dar la computerul meu nu merge nici azi inca. Am pierdut si garantia, am cheltuit o gramada de bani pe tot felul de asa-zisi informaticieni. dar niciun rezultat. Bani cheltuiti, timp si mult stress...sad

Intrebarea mea este: De ce computerul meu nu se poate conecta la Internet?! Daca va pricepeti sa imi spuneti si mie, va rog. ce pot face ca sa ma conectez si eu la Internet...

Multumesc!

O zi buna!

Daniel.

4 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dupa ce ti-au instalat windows-ul... Iti mergea netul la ei? Sau nu ai incercat... In cazul in care nu ai incercat, e posibil sa nu ai instalata placa de retea... Presupun ca prin ea te conectezi... In cazul in care e instalata s-ar putea sa fie nevoie sa umbli la setari si sa adaugi o conexiune cu anumiti paramentri.

| whitehair a răspuns:

Am nevoie de detalii suplimentare:iti apare in tray(dreapta jos) simbolul de retea? daca da, urmeaza pasii urmatori:click stanga, alege "proprietati" sau "properties" in engleza, bifeaza internet protocol( TCP/IP), selecteaza, apasa "properties" si daca ti s-a dat la instalarea internetului trei siruri de cifre gen:192.168.***.*, 255.255.255.0,si o a treia grupa de cifre specifica serverului companiei de internet, introdu-le, apasa ok, apasa close, conecteaza-te la net si ar trebui sa mearga.
Daca nu ti s-au dat -pasii de mai sus si bifeaza"obtain an IP address automatically, ok, close. Daca nici acum nu vrea instaleaza driverele placii de retea si urmeaza pasii de mai sus. Daca nici acum nu vrea este un defect fizic la:felul cum a fost mufat si sertizat cablul
sau cablul este intrerupt.Mai mult nu stiu, sper sa-ti fie de folos, bafta.

| smartdjs a răspuns:

Cred ca nu ai instalat drivere de pe placa de baza, sau multi instaleaza windowsul fara sa formateze e o mare greseala si casa vezi dc ai instalat toate divere recomat sa cauti p google driveragent si dai webscan si iit va spune ce drivere nu ai instalt

| adelle23 a răspuns:

De ce nu il duci la un centru de specialisti? sau nu stiu... dar nu prea sunt d incredere...incearca sa gasesti p cineva.trebuie sa stie cineva