| coMpLeT a întrebat:

Am 2 intrebari:
1. Cineva imi poate face ceva rau la calculator doar daca imi stie ip-ul?
2. Daca vorbesc cu cineva cunoscut pe mess de pe un alt id poate afla ca sunt tot eu?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce sistem de operare folosești. Dacă e vorba de Windows indiferent că e piratat sau cu licență și cu cel mai puternic și sigur antivirus din lume tot îți poate face rău că la calculator indiferent dacă îți știe sau nu Ip-ul.De foarte multe ori nu mai se ține cont de Ip că mai nou furnizorii de internet oferă IP dinamic dar aresa MAC rămâne neschimbată. Dacă e vorba de o distribuție Linux comună sau chiar BSD nu prea că vei vedea imediat, dar dacă știi configra firewall-ul(oricum implicit are un firewall destul de binișor pus la punct) cum trebuie no chance.
Pentru întrebarea 2 depinde de caz. Dacă folosești același calculator da ca poate obține adresa MAC a plăcii de rețea și te poate identifica realtiv ușor după asta, asta în cazul în care nu îți vei schimba adresa mac.Succes

7 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

1) Nu, o poate face folosind un keylogger, fara sa iti stie ip-ul.
2) Da, oricine iti poate afla IP-ul intr-o conversatie pe mess.

| loadme a răspuns:

1. da. dar poate si fara ip.
2. da poate, dupa ip.

| Purec a răspuns:

1. Depinde de cunostintele lui si de provider-ul tau de net
2. Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1- Da, foarte usor.
2- Da, foarte usor cu un detector de IP si compara IP-urile si vede ca-s la fel.

| Riderx1 a răspuns:

1. da, dar trebuie sa te pricepi, degeaba ai proratul sau control de la distanta daca nu le sti folosi(in cele mai multe cazuri, copii cad in plasa, ca persoanele care au "facut" programul respectiv, baga keyloggeri in ele, si asa iti "fura" parola de la yahoo, si stiu eu ce, practic tot ce scrii la tastaura, troianul trimite la creatorul luilaughing).
2. daca ii zici cine esti, sau compara ip-urile cu am zis Fiberbit, dar poti folosi programe gen "Hide ip easy" ca sa iti ascunzi ip-ul real, cu unul din alta tara, dar de la un timp incepe browserul sa se incarce greu.

| wrApe a răspuns:

Daca ai ip static poate sa vina la tine in casa, daca e destept si se pricepe...
2 nu cred...

| Doris96 a răspuns:

1.Daca se pricepe in IT poate sa afle unde stai sau mai rau poate sa-ti inchida netu

2. Daca folosesti acelasi limbaji poate

Funda?