| anonim_4396 a întrebat:

Am 2gb memorie ram ddr2 frecventa 400mhz~. Daca cumpar inca 2gb ddr2 cu frecventa dubla 800mhz cum o sa se impace? Am prieteni care aveau tot cam asa si au cumparat inca o memorie cu frecventa diferita si cica e okey.INTREBAREA ESTE DACA VA MERGE MAI BINE PC-UL DUPA CHIAR DACA SUNT PE FRECVENTA DIFERITA?

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Probabil vor lucra la frecventa cea mai mica.Se poate insa sa nu se impace, daca ai gasi memorie de la acelasi producator si aceeasi frecventa ar fi mai bine.

16 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Placa de baza suporta 4 gb?
Ar trebui atunci sa pui Windows pe 64 biti.Suporta procesorul?
Windows pe 32 nu-ti va vedea toti cei 4 GB.

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Placa de baza gigabyte technology, model 945p-s3 ( socket 775) sau altfel scris GBTUACPI

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Appropo vreau sa mai pun inca 2 pentru jocuri. ca la unele zice ca nu am memorie ram suficienta;(

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=2475#ov placa de baza, si procesorul e Intel dual core 2ghz

| taken a răspuns (pentru Hitback):

Da,asa este memorie maxima 4 GB.
Dar ca sa vada toti cei 4 GB RAM ai nevoie de Windows pe 64. Daca am sti exact tipul procesorului am sti daca suporta sisteme de operare pe 64. Daca nu pui pe 32 si vei vedea cat din cei 4 GB vede.Probabil vreo 3.
Vezi acest program:
http://www.softpedia.com/progDownload/CPU-Z-Download-6980.html
Probabil la Name spune exact ce procesor.
Are dreptate sasnet, DDR=double data rate, deci daca iti arata 400 inseamna ca de fapt este de 800.Vad ca la mine scrie 665, 1 si este de fapt 1333.

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 2ghz big grin

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Cred ca merge si procesorul asta http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB vezi tu mai bine :D

| taken a răspuns:

Mai bine pui inca o intrebare aici pe TPU sa vedem ce raspunsuri primesti.
Pui link-ul ala cu placa de baza si intrebi daca merge sa pui RAM cu frecventa de 800 MHz.

| Hitback a răspuns (pentru taken):

Ok merci.

| SasNetRomania a răspuns:

Numa prosti scrieti aici!
1) ddr2 nu exista de 400 ci 533 minim, ceea ce zici tu de 400 este in programe gen cpu-z iti vede la jumcate deci daca ai 400 = 800 mhz modelul la ram
2) daca iei ram ddr2 la 800 va merge bine asa sunt celalalte.

| Hitback a răspuns (pentru SasNetRomania):

Asa ma gandeam si eu ca cpu-z imi arata prea putin si nu am vazut nici eu de 400 dar asa am vazut si asa am scris; d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu ddr1 are frecventa 400 mhz, ddr2 are antre 533 si 800 mhz, pentru tine cel mai bine ar fi 1 placa ddr2 la 4G 800mhz dar numai daca merge placa de baza la aceasta frecventa, baga seria placii pe google si vezi specificatiile.succes.

| Hitback a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=2475#ov asta e placa de baza. daca poti sa imi zici exact... ar fi okey.

| Hitback a răspuns (pentru Hitback):

Eu zic ca merge din cate am vazut. maxim care il suporta e 4gb ram.

| LeMike a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea cred ca o sa se impace, uitate pe specificatiile placii de baza si o sa vezi ce frecvente suporta! Dar cel mai bine e sa le ai pe toate pe aceeasi frecventa!

| Lavinateen123 a răspuns:

Binen'teles ca e OK, dar ceea ce nu ti-au spus ( poate ca habar nu aveau nici ei ) este ca cei 4 GB vor merge toti la 400mhz.

In consecinta PC-ul nu va merge mai repede decat cu 4GB de 400Mhz, ci exact la fel.

Sa nu ma intelegi gresit, va merge mai bine decat cu 2GB dar va merge exact la fel cu cazul in care ai cumpara inca 2GB de 400Mhz