| InteRX a întrebat:

Am o problema. De curand vreau sa imi cumpar o placuta de ram 2gb ddr2. Eu mai am una de 2gb ddr2 400mhz. Si daca imi cumpar una de 800mhz pc-ul imi va merge in 1400mhz sau 800mhz sau tot 400mhz? Eu vreau sa imi cumpar deoarece imi merge greu cu doar 2gb si vreau sa am 4. Ajutati-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| EusebiuPWN a răspuns:

Doua placute de 400mhz = 400mhz
Una 800mhz, alta 400mhz = 400mhz.
Ambele 800mhz = 800 mhz.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iti va merge cu atatea mhz cat suporta placa de baza! Nu te astepta la minuni de la un DDR 2...

| InteRX explică (pentru lpavel):

Pai și unde vad?

| marian37 a răspuns (pentru lpavel):

Degeaba ai rank 40, ori esti persoana care raspunde random la intrebari care sa faca rank-ul cat mai mare. Cand ai doua placute cu frecvente diferite de RAM, cele doua vor merge la frecvenţa cea mai mica, in speţă 400mhz.

| InteRX explică (pentru marian37):

Atunci cumpăr una cu tot 400 mhz și sa meargă la 800mhz nu?

| lpavel a răspuns (pentru marian37):

Fraere nu te oftica degeaba ca nu castiga nimeni nimic indiferent de rank, am vrut doar sa ajut si nu am zis deloc ca nu ar fi asa cum zici, nu te grabii cu presupunerile...

| lpavel a răspuns (pentru InteRX):

Folosesti un program cum ar fi : Everest si vei putea vedea toate detaliile pc-ului tau! si apropo nu va merge cu 800 mhz daca ai 2 de 400! Tot cu 400 va merge dar vei avea ceva imbunatatiri dar cum am mai zis nu te astepta la minuni de la un DDR2! Ar cam trebui sa-ti schimbi pc-ul...