| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am apasat butonul de Windows si Power de la laptop in același timp pentru câteva secunde, după aceea mi-a facut ecranul alabastru si scrie choose an option 1 continue: exit and continue to Windows 11
2 use a device: use a USB drive, network connection, or Windows recovery DvD
3 troubleshoot: reset your PC or see advanced options
4 turn off your pc.
Orice apas imi zice același lucru "Automatic Repair couldn't repair your PC"

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca nu treci de acel mesaj cu Automatic Repair, nu ramane decat sa reinstalezi Windowsul.

Sper ca ai încă o partitie D:\, unde ai salvate datele importante (documente, imagini, poze, poate muzica sau filme).
Daca ai totul pe C, din păcate o sa pierzi tot ce ai acolo la reinstalare.
Creează un stick bootabil de Windows 10 Pro cu Rufus, si uita momentan de W11.
Mai are încă unele probleme de compatibilitate cu hardware mai vechi.
Plus ca toată săptămâna mai apare câte un update minor, care uneori strica unele funcții, repara un bug și introduce un altul.
Eu am un laptop pentru teste unde îl folosesc (mult spus folosesc, ma mai uit ce mai adauga prin el, si cat de stabil e), insa pe sistemul principal țin W10.

| Roger645 a răspuns:

Solutia: bagi un stick/ cd bootabil cu kit windows 10/11, formatezi si reinstalezi windows. Dureaza vreo 20-30minute instalarea.
La sfarsit ii pui manual drivere de placa video, sunet, imprimanta etc, daca nu le vede automat.
Ma anunti daca s-a rezolvat.