| Hdhdqqef a întrebat:

Am avut laptopul la reparat pentru probleme cu ventilatorul. Dupa ce mi-a venit, constat ca pe unele jocuri se opreste pentru caldura la temperaturi mai mici, inainte sa il trimit la service la temperaturi de 3 ori mai mari mergea si mentionez ca ventilatorul se invarte bine. Mai mentionez faptul cand acesta incarca se opreste mai tarziu fata de cum ar fi pe baterie. Care credeti ca este problema?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Din punctul meu de vedere acum în România au mai rămas doar ratații cei fără școală fara practica fără experiență și făra diplome.
De multe ori service-urile angajează oameni retarzi ca să le ofere un salariu cât mai mic sau aproape deloc,
De multe ori job-urile nu se obțin pe bune pe merite si performațe intelectuale ci pe bază de pile cunoștințe și relați!
Acum dacă ai chitanță șî facutră mergi la Oficiul pentru Protectia Consumatorului!
Dacă nu ai dar barimi ai un martor mergi la poliție spune-le că nu ți-a dat omnul respectiv factură ca să fie închis băgat acolo unde îi este locul!
Pentru că dacă tu nu iei atitudine atlul nu ia atitudine atunci cum ai vrea să se curețe societatea de Dincă Bivolaru Râmaru?
Tu ești cel ce ia acum decizia pentru viitorul tău al prietenilor tăi și al copiilor copiilor tăi!
Tu acum poți merge la poliție să îi faci plângere penală că nu țî-a dat factură și că ți-a stricat laptop-ul! Ca să nu mai excrocheze și pe alții! Dacă tu te lași acum călcat în picioare vor fi si copii tăi călcați în picioare și piretenii tăi si alți oameni de bună credință!
Asemenea individ trebuie dat pe mâna justiției!

cred ca Stiu ce a făcut cooler-ul tău avea ca un burețel de silicon care ținea locul pastei de transfer termic și omul la distrus din greșeală sau i-a trebuit lui la vreun alt client așa că este posibil șă țî-l fi șparlit și să îți fi pus în locul lui doar o picătură mică mică de pastă de transfer temic pentru că in general e la modă să nu mai pună nimic nimeni la placa video si la procesor ca să mai vii pe la el ca sa devii abonamentar ca să mai dai un ban și încă un ban! Altfel cum ar fi putut să te facă dependent de service-ul lui!

Dacă eram eu în România ți-l reparam eu gratis.
Am fi făcut și o verificare si o defectoscopie in laborator autorizat cu personal calificat ingineri care au peste 40 ani de experiență în reparața calculatoarelor computerelor si a utilajelor de calcul, Oameni care au făcut facutatea de fizica atomică de la măgurele, cercetători stiintifici in fizica și electronică nu așa orice fel de oameni!
Intr-o reprezentanță service garanții pentru mărci de renume modial
Reprezentanță service garantii pentru cele mai renumite mărci de electronice unele fabricate chiar in Japonia.
Asa că ți-aș fi oferit cadou o verificare filmata cu tine de față doar ca să vedem unde și ce a greșit pentru ca să nu ne bazăm pe banuieli ci să putem prezenta întregii lumi ca la adresa la firma x y z sau cum il cheama pe individ
nu se pune pasta la procesor
sau a uitat sa infileteze suruburile de la cooler
sau a uitat sa puna pasta si la procesorul placii video
sau a uitat să scoată părul de pisică câine scamele din interiorul ventilatorului. sau a pus un ventilator inadevat pentru acel laptop ce se alimenteaza la 12v si poate laptop-ul tau trimite 5v.
Cam acestea ar fi cauzele așa în mare din cauza cărora ar putea să se manifeste in felul acesta!

| zilog a răspuns:

Scriu prost pentru ca scriu de pe un tel cu ecran mic mai ales cand dorm, de multe ori scriu direct in somn. pentru ca pana la autobuzul care ma duce la munca bag peste dealuri 2 Km pe jos dus 2 Km pe jos intors, la munca muncesc numai in picioare 12 ore pe zi, plus inca 1 oră care se pierde aiurea pana cand ne organizam sa intram la munca sau pana cand ne organizam sa plecam. si tot timpul asta numai in picioare.
NU SUNT PROFESOR DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ eu sunt electromecanic electrician programator electronist pneumatist
asta inseamna că mai rar ajunge gramatica pe la mine!
Nu fac caterinca dar din clasa a 8a nu mai ma stresat nimeni cu gramatica ci mai mult cu desenul tehnic substate chimice unghiuri grae forte presiuni temperaturi electrovalve encodere celule de cantărire senzori...

| Balalau95 a răspuns:

Du-te la alt service
eventual fa si reclamatie la protectia consumatorului

VACILE ti-au umblat la ventilator, cu picioarele, si au stricat contactul termic dintre radiator si procesor/GPU, eventual l-au scos si l-au pus inapoi FARA sa puna si pasta termoconductoare, iar acum trebuie sa mergi la alt service sa iti puna pasta (care implica demontarea aproape completa a laptop-ului)

ma mir ca si porneste laptop-ul ala, fara contact termic bun

| Hdhdqqef explică:

Cei de la service mi-au zis ca era blocat de un surub rupt