| Danculoiu_Mihai_2002 a întrebat:

Salut, am cumpărat o imprimanta HP officejet 6500a second hand dar îmi da eroare ca cică ar fi o hârtie blocată, dar nu este. Help

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Uită-te cu atenție și grijă la mecanisme, roți, tamburi fără să desfaci prea multe. Prezența chiar și a unei mici bucăți de hîrtie sau impurități poate duce la un asemenea mesaj de eroare. Un lucru util ar fi să dai cu un jet de aer (aspirator pe revers) pe mecanism. Poate scapi doar cu asta. Dacă nu, problema e mai delicata. Incearcă cele de mai sus și spune-mi rezultatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Undeva trebuie să fi rămas măcar un colțișor de hârtie sau ceva. Dacă ești sigur că nu, atunci deschide trapa pe unde circula hârtia, verifică duplexer-ul, Fuser-ul și dacă tot nu găsești nimic, închide totul la loc. Simplu fapt că ai deschis și ai închis trapa respectivă ar trebui să reseteze statusul de paper jam dacă într-adevăr nu mai este nici o bucățică de hârtie rămasă pe nicăieri. Bănuiesc așa că nu e cazul să fie jam-ul in ADF (auto document feeder) adică să fi băgat ceva hârtii la scanat și atunci să se fi blocat acolo, că nu ai specificat...
Dacă tot nimic, dă-i un restart și gata.
Dacă nici așa, găsești pe internet destule informații despre problemele comune cu imprimantele HP
Succes!

| Xaya a răspuns:

Tu nu o poti repara indiferent (poate dcaa reusesti sa o resetezi dar ma indoiesc ca vei face ceva cu asta). Mai bine o duci la un service ca sunt 80%sigura ca se repara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Xaya):

Nu e nimic de reparat, e problemă comună cu paper jam...

| Ciubotaru_Cezar_Paul_1970 a răspuns:

Dai restart de tot gen