| andreinechifor0002 a întrebat:

Salut, am cumpărat o placă de bază nouă pentru că aia veche m-a lăsat, este o Q270 PRO BTC+ si procesorul i7 8700k... Totul montat cum trebuie in afara carcasei dar nu pornește, sursa e bună că am probat-o pe alt pc, am incercat și cu scurt la pini nici ventilatorul de la procesor nu pornește.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceva n-ai montat cum trebuie (sau deloc).
Butonul de pornire l-ai conectat?

| relian a răspuns:

Daca nu te pricepi, pe viitor nu te mai baga sa instalezi tu. Daca te pricepeai, nu ai mai fi fost pe aici ca nu functioneaza ce ai pus tu gramada.

Deci nu te pricepi sa pui gramada acele piese, asa ca nu te mai baga, du alea la careva care stie despre ce este vorba. Daca tot mai continui sa faci tu ce spui, scurt la pini si alte rahaturi, poate arzi si placa aia ce ai cumparat-o noua, asta daca nu ai arso deja laughing

Trebuia sa montezi totu in carcasa, nu pe masa, cine stie ce ai atins si so fi prajit ceva.
Acu cauti rezolvare pe net, de parca ar sti careva ce raspuns sa iti dea.
Fara toate alea in fata, nu vad cine sa te rezolve online. Poate sa dai camera sa vada ce ai facut, apoi sa te puana sa incerci ceva.

| andreinechifor0002 explică (pentru relian):

Tu ce cauți pe site-ul ăsta? Fugi pe tik tok unde ți-e locul și dă-ți cu părerea acolo că habar nu ai cei cu tine.
Tu ești un orfan din ăla care își dă cu părerea despre orice și habar nu are cum instalezi un windows?

| relian a răspuns (pentru andreinechifor0002):

laughing cand instalam eu PC si wind te incaltai cu pantofii invers laughing pe tik tok e locu tau amice.

Ai spus ca ai luat placa de baza noua, acea placa vine cu instructiuni da? Vine cu specificatii, dar daca tu doar stii sa citesti si nu intelegi nimci, normal ca ai dat-o in bara.

Daca te uiti pe specificatiile acelei palci de baza ce ai cumparat ai vedea ca spune clar cu ce procesoare functioneaza.

Pot sa iti arat un link, dar cauta singur, nu meriti, pentru ca esti si nesimtit laughing dar ca idee, asa spune la placa aia : suporta generatia 6, 7 Intel procesor i5, i3 si restul in jos.

Tu ai pus un procesor i7 normal ca nu se aprinde nimic, nu-i compatibil cu placa aia, acel procesor ce spui ca ai.
Procesorul tau este generatia 8 si este si i7 cumperi asa piese la plesneala si vrei sa si functioneze.

Dar cand ai luat proceosrul ala, ori daca l-ai avut si ai cumparat doar placa de baza, la magazin nu ai intrebat, ma nene eu am un proceosr i7 de astra, placa asta il suporta, o sa fie bine?

Ala iti spunea ca no sa mearga, asa stiai sa cumperi ceva compatibil.Acu nu mai poti returna, pentru ca deja ai instalt pe placa, aia or sa vada, nu tio mai primeste sigur inapoi, aia cunsosc daca placa a fost folosita, sau sa instalat ceva pe ea si nu mai accepta return deloc.

Q270 Pro BTC+
Supports 7th and 6th Generation Intel
Core™ i5/i3/Pentium® /Celeron® Processors
Supports DDR4 2400/2133 MHz
1 PCIe 3.0 x16, 12 PCIe 3.0 x1
Graphics Output: HDMI
7.1 CH HD Audio (Realtek ALC897 Audio Codec)
4 SATA3, 1 M.2 (SATA3)
4 USB 3.2 Gen1 (2 Front, 2 Rear)
Intel® Gigabit LAN
Onboard Power On / Reset Button

Acu esti lamurit? pe viitor casca urechile bine, mai ales daca cumperi online, verifica specificatiile, vezi cu ce functioneaza, ce suporta, dupa aia cumperi.

Am vazut de bula nu te-ai luat, desi te-a facut si prost laughing nu direct, dar ti-a zis daca ai apassat pe buton laughing sau cea zis, daca conectat butonu de pornire.
Deci ala ca te duce jos de tot mucles, nu iai spus nimic, eu ca am spus sa nu te bagi daca nu te pricepi, deja ai sarit in sus ca ars laughing de parca esti f priceput si te-as fi facut eu mai slab.

Dar uite ca am avut dreptate pana la urma, adica ca nu te pricepi, daca te pricepeai stiai ce sa cumperi clar.

| andreinechifor0002 explică (pentru relian):

Uite așa da acum îți mulțumesc pentru răspuns, ai fi putut să-mi răspunzi de la început așa că doar pentru asta este acest site pentru "prosti" ca mine sau nepricepuți.
Nu cred că e o greșeală că am încercat să-l fac eu sau că am întrebat aici.
Oricum îți mulțumesc mult pentru răspuns și pentru timpul pierdut ca să-mi răspunzi ca un om matur și cu creier?

| relian a răspuns:

Https://www.asrock.com/MB/Intel/Q270%20Pro%20BTC+/index.asp#Specification

ia de aici si link-ul unde aratya ce am spus, dupa sa nu spui ca habar nu am si e de la mine.
Nu esti bun, asta e cuvintul nu esti bun, nu te pricepi :)) ai dat cu banii in vint.Asa e cand te dai mare priceput si nu intrebi, ori te iie in gura cu altii, ca esti tu ala destept.

Asta sa iti fie invatatura pe viitor, intrebi de 10 ori pana sa cumperi ceva.
Uite ca tiam rezolvat problema, chiar daca is ironic, daca te iau la 11 metri, uneori e bine si asa, poate te face sa iti amintesti mai bine pe viitor sa casti gura inainte sa faci ceva.

Du-te si incearca sa returnezi, le spui ca ai gresit, ca tu vrei sa iei un alt procesor, le spui ala ce il ai deja, daca cumperi tot de la ei, poate ca accepta aia sa returnezi si sa iti dea alta compatibila cu procesorul ce il ai.
Bafta

| andreinechifor0002 explică (pentru relian):

Mulțumesc frumos pentru răspuns și răbdare?

| andreinechifor0002 explică (pentru relian):

Placa am cumpărat-o de pe amazon și deja i-am facut retur.
Recunosc am greșit m-am grăbit și nu am băgat de seamă că 6th respectiv 7th se referea la generație și nu la model la serie. Se întâmplă. Omul din greșeli învață? scuza nepriceputului?
Baftă și merci încă o dată că mi-ai deschis ochii

| relian a răspuns (pentru andreinechifor0002):

E bun daca au primit aia return, ce sa zic, stiu ca uneori is mai rautacios laughing se mai intimpla.Scuze daca te face sa te simti mai bine, poate si pe mine ma face laughing tot zic ca o las mai moale sa nu mai ma iau de lume, dar e mai greu.Stiu ca is ironic de multe ori, dar nu cu cei care vorbesc normal, tu mai cam luat cu tik tok si alte alea asa ca na, nu pot sa imi vad de drum laughing

Acu pe bune, eu nu am zis nimic rau in primul comentaroiu, decat ca daca nu te pricepi sa mergi la altcineva. Dar se pare ca tea suparat asa ca aio bagat-o si tu pe aia cu tik tok, sincer habar nu am cei ala, dar nici nu-s curios.
E bun ca ai rezolvat. Oricum si prima data tot cu creier am dat raspunsu, nu cred ca am spus ceva nelalocul lui.
Bafta

| UserRo10 a răspuns:

1.Placa de baza are alt scop, nu e de gaming sau home using
2. Placa de baza are chipset Intel Q270 si procesorul necesita compatibil doar cu Chipset Seria 300