| floryn05 a întrebat:

am cumparat o telecomanda 3026 nu stiu daca e universala sau nu treaba e ca nu stiu de unde so programez am incercat toate butoanele si nu se programeaza ma refer sasi caute singura programele televizorul este un Philips din acela cu tub in spate casa va faceti o idee cum arata telecomanda intrti aici -http://www.valmari93.ro/c.php?action=detalii&p=telecoman da+3026&id=635

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu este universală. Funcţionează la modelele : PHILIPS,, UNIVERSUM, RECOR, SAMSUNG, SCHNEIDER, TATUNG, TELESTAR, NEI INDIANA 200 şi : Akai, Blue Sky, Cihan, CME, Conti, GBS, Goldstar, Goodmans, Grundig, Imper, ITT, LG, Nokia, Philips, Profilo, Samsung, SEG, Shaublorenz, Shov, Tokai, Vestel.

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Pai nu stiu de la ce buton sa dau o cautare automata la programe

| Arthur a răspuns (pentru floryn05):

Trebuie mai întâi să intri în meniu.
Sunt modele care au nevoie de telecomanda originală pentru a intra în meniu.
Vezi ce model e, scrie pe capacul din spate.

| Arthur a răspuns:

Ai reuşit să găseşti meniul?

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Nu ..am apasat pe toate butoanele dar nu e nic unul nu stiu pe care sa mai apas singurele butoane care merg sant cele de dat mai tare mai incet si inainte si inapoi atat nu stiu poate ar trebui sa incerc sa apas pe mai multe butoane odata?

| Arthur a răspuns (pentru floryn05):

Se poate să ai modelul Hotel. Încearcă să tastezi pentru căutare :
3, 1, 9, 7, 5, 3, mute. Sau :
0, 2, 4, 9, 9, 5, menu.

| floryn05 explică (pentru Arthur):

Am apasat dar nu apare meniul are un buton pe care scrie tv l-am apasat dar nu merge cand il apas clipeste beculetul rosu de la tv dar nu apare meniul

| Arthur a răspuns (pentru floryn05):

În cazul acesta ai nevoie obligatoriu de telecomandă originală. Ai datele modelului pe capacul din spate. Trimite ce scrie şi te ajut, sunt foarte multe modele de tv Philips şi nu toate sunt compatibile ( au nevoie de telecomanda modelului respectiv ). Telecomenzile universale sunt în general folosite pentru minim de comenzi : volum, programe şi standby.

| K0sti a răspuns:

Adica cum vine asta: "am cumparat o telecomanda 3026 nu stiu daca e universala sau nu"...pai tu nu stii ce cumperi? Ce simpatic esti? happy

| floryn05 explică (pentru K0sti):

Ma refeream ca tipul de la care am cumparato nu mi-a spus daca e universala sau nu am cerut pentru Philips si mi-a zis ca asta se potriveste si atat dar cum am mai zis nu stiu de unde si dua o cautare automata a programelor nu stiu pe care buton sa apas.

| K0sti a răspuns (pentru floryn05):

Nu se face asa. Se ia frumusel codul de pe spatele televizorului si te duci cu el la un magazin de piese electronice. Cei de acolo au cataloage cu telecomenzi, se uita in ele dupa codul acela si in functie de modelul respectiv iti dau o telecomanda echivalenta. Daca din intamplare nu exista echivalente pentru modelul tau, atunci iti pot da o telecomanda universala, la care primesti si instructiunile de rigoare.