| D3ViLMr a întrebat:

Salut, am cumparat un Samsung Galaxy SIII si vreau sa stiu cum ar trebui sa fac cu prima incarcare. FUNDA

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Faci 3-4 cicluri de incarcare-descarcare completa. Dupa care o poti incarca cum vrei. Deci acum, folosesti telefonul pana se descarca bateria complet (telefonul nu mai porneste),
o pui la incarcat si o lasi sa se incarce complet (nu folosesti telefonul in timp ce se incarca).
E bine sa inchizi telefonul pana se incarca. (3-4 ore). Iar o descarci complet prin folosirea telefonului.
Repeti de 3 ori.

| 5yr0Kk a răspuns:

Salut! Eu mi-am luat acum o luna un Allview p5 alldro..cu baterie li-ion ca si s3..si nu l-am tinut la incarcat si ma tine 2-3 zile...bateriile li-ion nu mai trebuie formatate..cu 12 ore si asa...bateriile mai vechi ni-cd..care trebuiau formatate.

| kootzy a răspuns:

Teoretic formatere 3 x 12 ore, dupa incarcare de 12 ore foloseste telefonul pana se descarca acumulatorul si se inchide telefonul singur. Si apoi cam o data pe luna descarca acumulatorul complet pana se inchide telefonul si lasa-l la incarcat pana se incarca bateria (2/3 ore) (e un fel de calibrare a baterie si o data pe luna ar fi bine de facut)