| iolkop777 a întrebat:

Am de gand sa-mi cumpar un Sony XPERIA dar nu stiu care model dintre cele 2: Sony XPERIA ZR sau Sony XPERIA Z?
Ambele au acelasi procesor, singura diferenta e ca ZR are ecran HD (1280x720) iar Z are ecran Full HD (1920x1080)
Se poate sa proceseze mai greu cand navighez sau ma joc daca are Full HD?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu propun sa te orientezi spre alte variante. Nu ca nu sunt bune, dar au mici probleme. Spre exemplu Sony, cum ai ales xperia z, au pus o baterie mult prea mica pentru ditamai telefonul. Pluc sa pe cpu ala era mai recomandat pastrarea unui ecran 720p decat 1080p. Rezolutatul: un telefon care arata bine, cu ecran sters, culori spalacite, si autonomie scazuta. Zr sta putin mai bine cu bateria dar are si el astfel mici probleme.

| stlucian a răspuns:

Http://www.phonearena.com/....../7845,7539

si ar mai fi diferente dar referitor la intrebarea ta nu e chiar cum spune sheamussheamus pentru ca daca te joci strict pe telefon da are dreptate dar daca-l conectezi la un tv rezolutia e data de cum e configurat telefonul si iplicit imaginea de pe tv va fi sensibil alta.Dar nu-ti face probleme de procesare in privinta navigarii/joc/video.Totusi consumul e mai mare la full hd si cei 30 mAh pe care-i are Z-tul in plus nu-l ajuta cu autonomia mai deloc.Pererea mea e ca doar diferenta de pret conteaza.Indiferent ce-ai alege sa-l folosesti mult si sanatos :-bd

| sheamussheamus a răspuns:

Diferenta dinte un ecran HD sau Full HD nu o poti sesiza cu ochiul liber... Poti sa intrebi niste specialisti ca tot asta o sa iti spuna. Si nu se intampla nimic daca te joci, navighezi... daca e ecran HD sau Full HD.
Funda?