| Quazar a întrebat:

Salut, am dus un ps3 la reparat pentru ca ventilatorul sta turat la maxim de cand l-am cumparat si se blocheaza si cei de la reparatii mi-au spus ca s-a pus pe procesor pasta termoconductoare pe baza de metal, exista asa ceva? Ma gandesc ca acea pasta nu are cum sa aiba metaleconductoare de curent sau poate gresesc, de aia postez aici ^_^

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Este si asa ceva si daca intra prin circuite face scurtcircuit, iar daca se foloseste pe suprafete de aluminiu poate sa dizolve aluminiul. http://www.youtube.com/watch?v=cQaqUyKVIEE

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Particulele de metal din acea pasta au rol de a prelua căldura de pe soclul procesorului, pentru a o preda tălpii coolerului.
Nu numai ca exista, dar e și destul de periculoasa, dacă nu știi cum sa o folosești. (thermal grizzly conductonaut, Arctic silver 5, etc)
Pentru a dormi liniștit, se recomanda folosirea pastei clasice, cu particule de ceramica, etc.

| Algo098 a răspuns:

Metalul lichid intra in radiatorul de metal si nu mai poate fi scos. Cu cat sta mai mult timp, cu atat intra mai mult. In aluminiu intra de tot si aluminiul se oxideaza si in plus se poate sparge, devine casant. http://youtu.be/GomkCtRXtKs?t=230
Galium-ul a trecut prin aluminiu pe partea cealalta in 2 zile.