| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am gasit monitorul acesta la reducere care are 240hz si gsync
Merita sa il iau daca am un rtx 3060 care nu duce chiar in orice joc 240FPS?
https://www.evomag.ro/......91558.html

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru un utilizator casnic as zice ca nu merita sub nici o forma.
Oricum o sa apara sau exista jocuri care iti vor merge cu 300 cadre pe secunda, la fel cum exista jocuri in care nu vei obtine nici 60.

144Hz sunt de ajuns pentru acasa.
Ce-i mai sus e pentru cei ce castiga bani din asta, adica se pregatesc pentru competitii.
Sau pentru snobii care nu știu pe ce sa-si mai cheltuie banii primiti de la taticu', desi ei n-au jucat altceva in afara de Fifa in viata lor.

| YeeeeRoooock a răspuns (pentru NLS):

Am luat un Asus tuf vg259q
Unul cu 144hz. Este mai mult ca perfect

| NLS a răspuns (pentru YeeeeRoooock):

Sa-l folosesti cu placere.
Cat a costat?
Pune niste jocuri de ultima generatie, care sa nu iti forteze insa PC-ul, si urmareste daca apare ghosting, tearing, sau stuttering deranjant
(aceste neplaceri exista mereu, insa daca monitorul e performant, nu o sa fie nimic observabil si deranjant).
Monitorul ce l-ai ales nu are G-Sync nativ, insa a primit certificare G-Sync (si al fratelui meu e aproape la fel, are FreeSync, dar a primit certificare G-Sync).
Asta inseamna ca il poti folosi fara probleme cu placi video nVidia.

| YeeeeRoooock a răspuns (pentru NLS):

Mersi mult
L am luat prin rezervare la altex la pretul de 1.196, 94 Lei.
Ghosting/tearing n am obs. Sluttering mi s-a parut ca are dar nu are. E doar din cauza ca m-am obisnuit cu 144hz. Si trecerea de la 144 la 60 e mai ciudatica.

Dar este foarte bun cu certificare G Sync intre 48-144hz se misca perfect.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu merita.