| Silviu1919191 a întrebat:

SALUT!
Am in plan sa trec la o placa de baza cu socket am3 dar am inteles ca sloturile rami sunt ddr3 iar eu nu vreau sa renunt la ale mele deoarece ar fi un dezavantaj sa cumpar si rami si procesor.
Eu am socket am2+ ( http://www.allshops.ro/......275885.jpg ) pe placa mea de baza si procesoarele puternice sunt cam scumpe.
Cateva piese de pe pc-ul meu:
-placa video: gforce gts 450 1gb
-rami: 4gb (2x2gb)
-procesor: amd athlon 64 x2 4000+ dual core ~2.1 ghz

Voi ce spuneti...sa schimb placa sau sa o "ajustez" pe ce-a veche? justificati va rog
daca mai aveti nevoie de info puneti intrebari
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\DAU FUNDA//////////////////////////////////////

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Am inteles.
Daca acum ai DDR 2 vei schimba si memoria RAM.

3 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Daca nu vrei sa schimbi procesorul pentru ce sa schimbi placa de baza?
O placa de baza noua dar cu aceleasi componente (procesor, placa video, RAM) pe ea nu te ajuta deloc.

| Silviu1919191 explică (pentru taken):

Vroiam sa spun ca nu vreau sa schimb ramii

| Silviu1919191 explică (pentru taken):

Atunci nu fac schimbarea mersi

| taken a răspuns (pentru Silviu1919191):

Am inteles.
Daca acum ai DDR 2 vei schimba si memoria RAM.