| Ionut_Denis_1980 a întrebat:

Salut, am încercat sa-i schimb unui ryzen 5 3600 frecventa la rami 2400 în 3000. Acesti rami pe care ii am sunt de 3200mhz dar cand am dat sa-l repornesc nu-mi mai apare imaginea, ce fac? Vreau sa aflu repede ce sa fac... M-am uitat mai bine în spatele carcasei și am un buton flash bios dar când apăs pe el nu face nimic... Ajutor sunt speriat

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Clear CMOS, daca placa de baza e mai performanta ai un buton, daca nu scoti bateria de la bios si lasi PC-ul scos din priza cu bateria scoasa cateva minute.

Dupa pui bateria, il bagi in priza si il pornesti, ar trebui sa se reseteze la default si faci din bios setarile.

Verifica pana la ce frecventa suporta memoria RAM placa ta de baza si in functie de asta faci overclock la ram. Ar trebui sa ai undeva profile XMP, alegi un profil si iti face automat overclock la rami.

| Ionut_Denis_1980 explică (pentru Intruder19):

Pai faza e ca pc nu l l am văzut pana acum niciodată aprins, de când le am pus în pc nu l am aprins. A fost prima oara