| Justusee34 a întrebat:

Am instalat windows 7 pe SSD 120 gb.
Si am selectat (use recomanded seting) ca vreau sa se faca update la windows 7.
Acum sper ca update-urile nu o sa imi manance din memorie mult.
Updaturile o sa imi manance din memorie mult?
In sensul ca ssd-urile au o memoreie limitata (40 tb tbw)

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Memoria nu e "limitata" decat fizic. Te referi ca atat ar "merge" in teorie, sa fie scrisi sau nu pe ei. Uita-te la asta:
http://www.youtube.com/watch?v=6UxStw2tz-I

| danbnz a răspuns:

Descarca si instaleaza service pack 1... mai mult nu-ti trebuie, plus ca win 7 nu mai primeste update-uri considerabile.
https://windows-7-sp1.en.softonic.com/download
Al meu merge perfect si cu si fara service pack 1.

| MagicOneT a răspuns:

Ce update-uri sa mai faci la Windows 7? Nu mai primeste update-uri nici de securitate din cate stiu. Vei ramane cu versiunea pe care ai instalat-o deja.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru MagicOneT):

Windows 7 primeste la prima instalare 1.2G de update-uri
iar asta cu ultima versiune de iso luata direct de pe site-ul Microsoft si care ar trebui sa aiba toate update-urile alea deja incluse in iso

este windows 7, nu windows XP, care nu mai are suport, deloc

update-urile nu manaca foarte multa memorie, si destul de putin ssd si in general sunt un lucru bun, totusi, daca selectezi si update-uri optionale, te sfatuesc sa faci "hide" la tot carnatul ala lung de languages packs, ca nu ai nevoie de windows in araba, chineza si alte balarii, iar alea sunt destul de mari

| XYZ02 a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci grii pentru asta, deoarece update-urile pentru Windows 7 se vor opri pe data de 14 Ianuarie 2020, adica inca un an, probabil mai mult de 2GB in perioada asta de un an nu o sa existe, recomand sa treci la la Windows 10.
Adevarat SSD-urile au un ciclu de viata limitat de rescrieri,dar acum asta e cea mai mica problema a ta cu Windows-ul, nu acesta omoara un SSD, ci de fapt rescrierile ce au loc pe acesta ca de exemplu in momentul in care dezarhivezi un fisier sau rescrii un fisier, etc etc.

Deci in concluzie Windows-ul nu are absolut nicio treaba cu durata de viata a SSD-ului, treci pe Windows 10

| NumeComun1337x a răspuns:

Puteai sa alegi cand ai instalat windows u 7 "don t install recomandate updates" scutu ala cu rosu si x daca tin minte, pur si simplu tampenii de "securitate" eu personal am ales varianta aia fara adica si merge pc u ca si perfect. Fa si tu cum am facut eu daca vrei spatiu