| raphael90 a întrebat:

Salut, am instalat windowsu apoi am luat de pe net driver(Realtek 97) pentru sunet, imi apare k este instalata dar nu mi se aude sunetul, iar cand dau la volume control imi apare There are no active mixer devices available, va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Ubuntu este mai mult recomandat pentru cei ce sunt interesati de modding, programare, networking etc, deoarece Ubuntu este open-source si ti-l poti modifica cum vrei, plus ca sunt o multime de api-uri si functii foarte folositoare pentru cei avansati.

OnTopic: Nu cred ca trebuia sa instalezi Realtek-ul pentru ca de obicei toate versiunile de Windows mai noi de XP au propriile drivere preinstalate. Probabil ca realtek-ul instalat de tine nu este compatibil cu placa de sunet. Trebuia sa iei driverele de la Windows Update si nu de pe net. Incearca sa conectezi un sistem audio sau macar niste boxe sa vezi ce se intampla, ar trebui ca atunci Windows sa ia driverele din Windows Update si sa le instaleze automat.

1 răspuns:
| MMihai a răspuns:

Dacă vrei ceva bun și gratis instalează unul din cele 2 sisteme de operare: Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu linux în limba română.
Se dă o comandă să caute drivere și își caută driver-ele de pe net.
Eu am renunțat la sistemul de operare Windows pentru sistemul de operare Ubuntu linux.

| Supps a răspuns (pentru MMihai):

Ubuntu este mai mult recomandat pentru cei ce sunt interesati de modding, programare, networking etc, deoarece Ubuntu este open-source si ti-l poti modifica cum vrei, plus ca sunt o multime de api-uri si functii foarte folositoare pentru cei avansati.

OnTopic: Nu cred ca trebuia sa instalezi Realtek-ul pentru ca de obicei toate versiunile de Windows mai noi de XP au propriile drivere preinstalate. Probabil ca realtek-ul instalat de tine nu este compatibil cu placa de sunet. Trebuia sa iei driverele de la Windows Update si nu de pe net. Incearca sa conectezi un sistem audio sau macar niste boxe sa vezi ce se intampla, ar trebui ca atunci Windows sa ia driverele din Windows Update si sa le instaleze automat.