| St3F4n a întrebat:

Salut am inteles ca hardul dupa un timp sau de la virusi nu stiu sigur. straight face face niste leduri/beduri nu mai stiu cum se cheama acestea fac sa-ti mearga fff greu calculatorul si am mai auzit ca sunt anumite programe care le pot 'vindeca' exista daca da spuneti-mi catevas sau trimiteti linkuri de unde as putea sa le descarc multumesc antiiiicipat

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Depinde de bad-uri. Daca sunt fizice nu pot fi reparate. Daca sunt logice, rulezi HDD Regenerator, iar cazul în care tot sunt acolo, se pot izola, făcând partiții de diverse mărimi, astfel încât sa nu includă sectoarele afectate.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca sunt bad-uri fizice nu le mai poti scoate cu nimic! Daca sunt logice, foloseste HDD Regenerator
http://www.softpedia.com/get/System/Hard-Disk-Utils/HDD-Regenerator.shtml
Nu iti garantez ''marea cu sarea'' dar ceva acolo tot repara.
Dupa aceea il verifici cu HIREN'S BootCD http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk sa vezi ce a reparat.
Bafta!

| vladsoare a răspuns:

HDD-urile mecanice, ca orice alta piesa, se mai uzeaza in timp.
Acele "leduri/beduri" sunt de fapt bad-uri. In caz ca iti crapa HDD, foarte rar mai poate fi vindecat de vreun program.
HD tune e un program care iti arata "sanatatea", viteza de scriere/citire si mai multe despre HDD tau; Stie sa si vindece, dar cum am scris mai sus..foarte rar are succes.

| trolololo a răspuns (pentru vladsoare):

Depinde de bad-uri. Daca sunt fizice nu pot fi reparate. Daca sunt logice, rulezi HDD Regenerator, iar cazul în care tot sunt acolo, se pot izola, făcând partiții de diverse mărimi, astfel încât sa nu includă sectoarele afectate.