| florinipad a întrebat:

Salut am internet de la romtelecom de 6mb si as vrea sa maresc viteza. Pot sa fac asta fara sa schimb contractul... de exemplu sa ii sun si sa le zic ca vreau sa mi se mareasca viteza la internet, desigur contra cost

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Numai așa poți. Eventual poți face un artificiu ca să crești viteza de încărcare a paginilor de internet și anume schimbând DNS-ul pe cel de google.Dns-ul public de google este:
Astea se introduc în opțiuni internet/Ipv4 și de acolo pa proprietăți setezi la DNS în loc de automat pe doar adrese primite automat, și unde este câmpul de DNS scrii la DNS primar:8.8.8.8 și la secundar 8.8.4.4
Daca ai făcut totul bine vei observa că paginile de net se încarca mai repejor.
Succes

| florinipad explică (pentru DeyCj):

Deci asa va merge da?

| DeyCj a răspuns (pentru florinipad):

Se va îmbunătății doar browse-ul paginilor de internet, cu ce ți-am recomandat, adică ele se vor încarca un pic mai repede; asta nu înseamnă că din 6 mb/sec o să ai 100mb/sec.Clipurile de pe youtube sau filmele on line tot se vor încărca greu, că nu ai viteză de internet, și asta nu se poate schimba numai dacă nu îti schimbi abonamentul cu un altul ce are viteză reală mai mare(orice în afară de romtelecom, recomand).

4 răspunsuri:
| TelekomRO a răspuns:

Apelati 1930 gratuit in reteaua Romtelecom sau TELVERDE 0800800800 - colegii nostri va vor oferi suport. Toate cele bune!

| zaza675 a răspuns:

Da