| bogdannn114 a întrebat:

Salut, am internet de la telekom cu banda de 20mb/s, dintre care la download am maxim 1.5mb/s si 0.60 upload, stau la tara, e normal sa am doar atat? Pe contract scrie clar 20mb/s, sa sun la ei?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

DIGI nu ai in localitate?

| Wr3nch a răspuns:

Da boss, ca pe contract e viteza maxima, pe care nu o pupi niciodata, e doar pentru marketing.

| bogdannn114 explică (pentru Wr3nch):

Daca sun la ei nu o sa faca nimic, am mai sunat o data si au schimbat router-ul, atunci prindeam si 2mb rar, acum 1.5 maximlaughing

| LPCTSTR a răspuns:

Exista o confuzie grava in intelegerea terminologiilor.
In toate abonamentele de furnizare de internet, viteza este scrisa ca X Mbps, adica megabiti/s, insa factorul cu care cresc megabitii in megabytes (MBps) este de 8, deci viteza ta va fi de 8 ori mai mica decat acei 20 Mbps, asta in cel mai ideal caz, insa nu traim intr-o utopie, deci viteza ajunge sa fie pana si cu 10 ori mai mica, chiar daca factorul de 8 este standard de convestie intre biti si bytes

| bogdannn114 explică (pentru LPCTSTR):

Pai si nu e normal sa am 1.5 mb pe secunda, macar 5-6

| LPCTSTR a răspuns (pentru bogdannn114):

Oho... stai nitel. 20/8 face undeva la 2 si ceva, de unde 5-6? Plus ca nu numai tu traiesti in Romanica ca sa ti se aloce toata banda de retea pe cablul comun pana la ISP, este si normal.
In fond, de ce nu schimbi furnizorul? Parca Digi oferea viteze de la 400 pana la 900 Mbps cu abonament la un pret destul de "de bun simt", undeva la 30 de lei parca.

| bogdannn114 explică (pentru LPCTSTR):

Am specificat ca stau la tara, n-am de unde sa bag digi ca ma bagam de mult

| LPCTSTR a răspuns (pentru bogdannn114):

Nici sa le sugerezi sa vina si pe la tine? Recent am auzit ca se extind, iar ala era dor un exemplu, mai sunt ISP-uri cate-n luna si-n stele. Daca ai acoperire, poate mergi pe alternativa Telekom cu internet la cutie, aka internet prin sim.

| Zuzu1991 a răspuns:

Mbps inseamna mega BITS per second
mBps inseamna mega BYTES per second
un byte are 8 bits, deci, 20mbps = 2. 5mBps, la care se mai scade si traficul "colateral" adica, chestii de verificare, de aia se numeste TCP (transfer CONTROL protocol)
in plus, daca stai la tara, e chiar bine
iar viteza reala in mbps o vezi aici:
www.speedtest.net

| marinaru777 a răspuns:

E ok 20 se imparte la 8 deci maxim ai 2 mega si ceva. La orice retea dimineata este conexiunea mai buna.

| randomgui a răspuns:

Tu platesti 20Mb/s, cand descarci descari MB/s, un MB este de 8 ori mai mare fata de un Mb, 20:8 nu face chiar 1.5, dar nici foarte departe nu este