| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, am mai pus inca 4gb de ram, aveam deja 4, laptopul suporta 8gb. Am schimbat si HD de la 500 gb la 700, intrebarea mea este de ce se misca mai lent acum? Inainte parca avea viteza mai mare, e ceva in neregula? Normal ar fi sa se miste mai repede nu? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Mary012 a răspuns:

Exact si in cazul tau cred ca nici procesorul nu ajuta si nici hardul, ar fi fost recomandat sa iei un ssd, is foarte bune. Acum eu nu stiu ce HDD ai cumparat, ai vre un link?

7 răspunsuri:
| Mary012 a răspuns:

Nu se spune HD ci HDD si daca ai pus unul cu 700de Gb nu inseamna ca merge neaparat mai bine, viteza hdd-ului este data de viteza de rotatie si ceea de citire si scriere, recomandat ar fi sa ii pui un SSD(eu am unul, SSD-ul fiind o memorie foarte rapida). Acum alta intrebare, pe ce DDR e memoria ta si ce viteza are? Ce procesor ai? Te ajut eu sa intelegi ce are Laptopul tau.

| PainTech a răspuns:

Daca doresti ca computerul sa se miste mai repede iti trebuie un HDD cu rpm mai mare, nu cu o capacitate mai mare.

Similar, daca doresti o masina mai rapida cumperi un ferrari ( care se misca mai repede ) nu un camion ( care are capacitate mai mare ).

| BostanDaniel1974 explică (pentru Mary012):

DDR3 procesor ACPI\AuthenticAMD_-_AMD64_Family_20_Model_2_-_AMD_E2-1800_APU_with_Radeon(tm)_HD_Graphics\_

| Frank51 a răspuns:

Capacitatea este exprimata in GB/TB, iar viteza este in rpm, ajutata de cache. Deci daca vrei sa maresti performantele, trebuie sa iei un HDD cu viteza mai mare si cache mai mare, gen 7200 rpm 32/128mb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe lângă capacitatea hard-ului și a RAM-ului mai contează și viteza. În cazul RAM-ului, dacă ai mai multe memorii, ele vor opera la viteza memoriei ce este mai lentă.

| BostanDaniel1974 explică (pentru Mary012):

Mary ai spus ca ma poti ajuta

| BostanDaniel1974 explică (pentru Mary012):

Da