| anonim_4396 a întrebat:

Am modem HUAWEI HG655b de la Clicknet. Cand intru pe 192.168.1.1, dau la Basic > WAN si jos de tot ar trebui sa apara WAN1_INTERNET_TR069_R_ATM1_0_35, dar nu apare. Acolo trebuia sa pun Username si Parola. Am resetat si setarile, si modem, router tot, insa degeaba. Sa schimb modemul?

11 răspunsuri:
| PetrusEmanuelMihai a răspuns:

Trebuie instalat si apoi configurat altfel nu ti-l ia.

| greenzor a răspuns:

Nu trebuie sa il schimbi toata treaba care treuie sa o faci:incepe asa in primul rand trebuie intrrat in internet explorel si in bara de adrese scrii 192.168.1.1 acolo iti va aparea username care este admin parola admin si ai intrat cum ai zis tu dai la basic acolo o sa gasesti wan 1 bun pana aici e ok jos iti apare o casuta in care scrie wan conection o bifezi ok mai jos o sa iti apara service list in care o casuta tot asa o bifezi ok?
dupa unpic mai jos port blinding acolo bifezi casutele lan1 lan 2 lan 3 lan 4
mai jos conection type acolo din toate optiunile alegi ip_bridged
mai jos dhcp transparent transsmision o bifezi si pe asta si dai submit. in fine sper ca ti-am fost de ajutor si pentru ca si eu am acelasi modem daca nu intelegi ceva da-mi un buzz in ziua asta la radu.radu38 mesaj buzz si modem click nt atat ok?

| Dvmasster1 a răspuns (pentru greenzor):

Imi da o eroare: Bind list is invalid, only bind the port to one WAN connection.

| greenzor a răspuns (pentru Dvmasster1):

Folosesti cablul lan ai mai multe calculatoare? acolo la lan bifeaza numa lan 3 si lan 4 da? findca modemu tau nu suporta 4 calculatoare decat doua si daca nu iti merge ceva da-mi un pm mai tarziu ok!

| greenzor a răspuns (pentru greenzor):

Si fi atent intri iar in basic wan si a acolo ai mai multe wan-uri wan1 wan 2 wan3 wan 4 wan 5 wan 6 tu alegi wan 6 si acolo la service list bifezi internet la port blinding bifezi lan1 si lan 2 sau lan 3 si 4 dar trebuie bifate numai doaua si mai e o casuta la service list tu o bifezi pe aceea TR069 DUPA CONNECTION type ip_routed (PPP) MAI JOS NAT SI APARE CEVA CU MAI MULTE OPTIUNI DIN TOATE TU OSA ALEGI NAPT
AUTENTIFICATION MOD ALEGI AUTO
Connection trigger ALEGI alwaysON mai jos te uiti pe facturi si scrii si usernameu si parola si sau daca le sti lew scrii daca nu sti da-mi un pm cum ti-am zis

| Dvmasster1 a răspuns (pentru greenzor):

Inca aceeasi eroare.

| greenzor a răspuns (pentru Dvmasster1):

Cand intri la basic wan 6 ai facut toate setarile caar ti le am zis? trebuie setat doar llan 1 si lan doi ai inteles si algi doar wan 6 si iti scrii id si parola ok

| Dvmasster1 a răspuns (pentru greenzor):

Da, si nu merg de loc. Cumpar alt modem.
Intrebarea va fi stearsa pana poimaine.

| greenzor a răspuns (pentru Dvmasster1):

Ba nu fi prost ca nu-i de la modem e de la setari cheamai pe e sa til faca sau te mai ajut eu pe mess ok?

| Dvmasster1 a răspuns (pentru greenzor):

Trebuie sa sterg intrebarea asta oricum ca faci spam, nu stiu cate raspunsuri ai dat deja. Modemul are setarile in el si sunt permanente. Eu daca as face setari la un modem sa mearga "fulger" pe orice pc ar fi asa.

| Anonim098345467 a răspuns:

Mie nu îmi apare wan 6, ce as putea face? Am doar wan 1, 2, 3 si 4.