| catalin542000 a întrebat:

Am net de la nextgen 2. 4ghz, eu am un router de 2. 4ghz dar și de 5ghz. Am activat 5ghz la router și mi s-a conectat pe telefon si imi apare pe telefon la detalii retea viteza de 866mbps. Dar întrebarea mea este. Într-adevăr am viteza de 866mbps sau tot încă 2. 4ghz am numai ca îmi scrie 5ghz?
Ca doferenta la viteza de net nu vad.

8 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Kb9 cam bate campii
daca internetul iti vine prin 2. 4GHz atunci viteza maxima de internet este la cat se connecteaza routerul la internet, SI cu ce viteza se connecteaza

iar pe 2. 4GHz viteza maxima e de 150mbps half duplex (adica merge la mai putin intr-o directie), 802.11n pe 2. 4GHz supporta maximum de 450mbps (kb9 a scris max 300) insa NUMAI si numai daca si clientul si aparatul care da internetul au 3 antene (cate o antena pentru fiecare 150mbps)

asa ca ai 866mbps numai intre telefon si celelalte device-uri din casa (laptop, tv, etc.) nu spre internet

| catalin542000 explică (pentru JicaContra):

Am inteles. Pai eu am acest router
https://www.emag.ro/......D2NJQDBBM/

intr-adevar la pc viteza maxima pe wan este de 100mbps dar mi-am dat comanda de o antena pe usb care o bag in pc si cat de curand o sa am o viteza de 144mbps pe pc wireles.
Antena respectiva suporta 2, 4ghz si 5ghz exact cat suporta si routerul meu.
Acuma, banuiesc ca trebuie sa imi schimb tipul de abonament de internet ca sa am si 5GHZ.
Routerul meu suporta cam toate tipurile de internet. Nu stiu daca mai lipseste ceva.

| catalin542000 explică (pentru JicaContra):

Acuma sincer sa fiu, nu stiu cum as putea sa aflu pe ce tip de conexiune de internet merge routerul din toate tipurile pe care le suporta. De pe pc nu am cum sa aflu pentru ca am prin cablu. Tipurile astea de coneziuni de internet sunt wireles banuiesc, adica prin semnal. Ma refer la ce 802.11 a, g, a, c etc am.

| JicaContra a răspuns (pentru catalin542000):

Lol, ai un cablu infipt in portul wan?
daca da, merge la maxim 100mbps, routerul nu poate mai mult:
Porturi WAN 1 x 10/100

| catalin542000 explică (pentru JicaContra):

Pai stiu, asta am spus, tocmai de aceea am dat comanda de o antena pe usb pe care am sa o bag la pc ca sa am net mai mult. Eventual la o adica pot schimba routerul caci placa de baza, portul ei wan, merge pana la 1000mbps

| JicaContra a răspuns (pentru catalin542000):

Da, vezi si ce abonament ai, degeaba pui un router mai rapid, daca nu ai abonament la fel

| kb9 a răspuns:

Tipul conexiunii: 802.11g Frecventa: 2.4GHz Viteza maxima: 54MBps
Tipul conexiunii: 802.11n Frecventa: 2.4GHz Viteza maxima: 300MBps
Tipul conexiunii: 802.11n Frecventa: 5GHz Viteza maxima: 900MBps
Tipul conexiunii: 802. 11ac Frecventa: 5GHz Viteza maxima: 1700MBps

Deci. frecventa de 2. 4GHz nu atinge mai mult de 300MBps, daca e mai mult, e clar 5GHz, chiar si daca o viteza de sub 300MBps sau 54MBps poate sa fie tot pe 5GHz, oricum nu conteaza frecventa, conteaza viteza, intre 50MBps 2. 4GHz si 50MBps 5GHz nu e nicio diferenta,

| kb9 a răspuns:

Funda?