| anonim_4396 a întrebat:

Am o camera mirrorless, mai exact un Canon EOS-M10 cu un obiectiv de 15-45, vreau sa stiu cand focusul este la infinit sau cum pot sa-l dau! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acel caz trebuie sa rotesti in sensul invers.
Alege intai un obiect apropiat (la cca. 1m) si gasesti capatul cursei cand se vede clar imaginea.
In capatul celalalt este spre infinit.

Trebuie studiat aparatul, nu numai apasat butonul de expunere. happy

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa pui aparatul pe focalizare manuala si sa rotesti inelul de focalizare la capatul infinit.

| FrateleDumy a răspuns (pentru Bula):

In dreapta trebuie, nu? In stanga trec pe macro

| Bula a răspuns (pentru FrateleDumy):

Citeste-i manualul!

| FrateleDumy a răspuns (pentru Bula):

M am uitat dar nu zice nimic despre asta

| Bula a răspuns (pentru FrateleDumy):

Daca nu scrie nimic si nici in meniu nu gasesti focalizare manuala, atunci n-ai cum sa reglezi focalizarea.
La infinit se va regla automat daca fotografiezi obiecte clare de la mare distanta.

AF = auto focus
MF manual focus
Daca dezactivezi AF, atunci trebuie sa treaca pe regim manual (MF).

Citeste si aici:
https://www.dpreview.com/forums/post/51530220

| FrateleDumy a răspuns (pentru Bula):

L am pus pe focalizare manuala dar daca rotesc inelul de focalizare la capat nu mai e in focus nimic, nici norii care sunt la distanta

| FrateleDumy a răspuns (pentru Bula):

Multumesc!

| Bula a răspuns (pentru FrateleDumy):

In acel caz trebuie sa rotesti in sensul invers.
Alege intai un obiect apropiat (la cca. 1m) si gasesti capatul cursei cand se vede clar imaginea.
In capatul celalalt este spre infinit.

Trebuie studiat aparatul, nu numai apasat butonul de expunere. happy