| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Vreau sa fac un upgrade si sa schimb Nikon d3200-le cu un Sony sau Canon dar nu stiu ce model..Ma gandeam la un Canon M50 mark ii.Ce parere aveti despre el sau voi ce aparat mirrorless ati recomanda? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu nu am avut pana acum Nikon, imi plac jucariile Canon foarte mult, insa in cazul tău, acel M50 MarkII îl vad ca pe un downgrade.

Ramai la Nikon, ia un model superior, sau treci pe Sony.
Vorbind strict despre Mirrorless, sunt destul de sigur ca as alege Sony, ceilalți sunt în urma la sportul acesta (în acest buget).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Spui ca doresti portrete mai bune, fata de ce tragi acum cu D3200 si obiectiv de kit (probabil, am presupus).
Asta nu obtii decat in 2 moduri:

1) un obiectiv cu apertura mai mare
(acel f/number trebuie sa fie cat mai mic. Presupun ca tu ai acum obiectivul de Kit, si arata ceva de genul f/3.5 la distanta focala minima (17mm, sau cat are obiectivul tau ),
si f/5, 6 sau f/6, 3 la distanta focala maxima (de ex la 50mm))

Cauta un obiectiv Sigma, Tamron sau Tokina, bineinteles pentru Nikon (! _!),
preferabil cu f/2.8 la ambele capete (sa aiba un singur f/number, nu doua valori).
De exemplu: 17-50mm f/2.8
(NU 17-50mm f/3.5-5.6)

(Intalnesti si notarea 1:2.8 in loc de f/2.8)

INSA ce trebuie sa tii cont pentru portrete, e distanta focala.
Pentru ce doresti tu, ai nevoie de 60-70mm ca distanta focala minima (pentru grupuri nici 50mm nu strica),
si poti merge pana spre 150-200mm.

Cauta pe piata SH un obiectiv cu distanta focala fixa de 70mm f/2.8, sau unul cu zoom (70-200mm f/2.8).

Sau un 35-135mm f/2.8.

Acesta de exemplu ar fi ce trebuie, cu conditia sa fi fost si bine intretinut:

https://www.mpb.com/......ku-1643679

2) un aparat cu un senzor fizic mai mare. Mai exact, Full Frame.
Senzor mai mare, echivalent senzorului pe film de 35mm (aria 36x24mm).
Diferenta dintre senzor APS-C si FF e destul de mare, nu obtii imagini mai bune pana nu intra mai multa lumina pe senzor.
Si doar fiind mai mare poate capta mai multa.

Are sens sa schimbi aparatul daca esti hotarat sa treci la un aparat FullFrame.

Altfel, as lua doar un obiectiv cu apertura f/2.8 la ambele capete.
Poti folosi fie obiectiv cu montura DX (dedicat pentru aparate cu senzor mai mic - APS-C),
fie
obiectiv cu montura FX, pentru aparate FF, insa se va comporta ca un obiectiv Tele, va apropia imaginea pe care o vezi in obiectiv si va salva doar portiunea din mijlocul ei. Poza captata va cuprinde un unghi mai mic decat ce vezi tu in obiectiv.

Invers NU e de dorit, si anume sa ai un aparat FF si sa folosesti obiectiv pentru senzor mai mic - (APS-C). Vei obtine un efect PRONUNTAT de vigneta pe margini. Foarte pronuntat, practiv poza ta va avea margini negre.

Cu alte cuvinte, daca iei aparat cu senzor FF, e nevoie sa cumperi si un obiectiv pentru FF (montura FX la Nikon. Atentie, il mai numesc si AF-S)

https://imgur.com/J0WI2RN

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu da un Nikon pentru Canon! O să regreți enorm!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Ok, dar de ce as regreta? Poti sa imi spui motivele? (fara suparare, vr sa stiu ca nu am mai avut Canon )

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fist fan Canon până acum vreo 14-15 ani. Apoi m-au dezamăgit din ce în ce mai mult. Plus că am văzut diferența dintre ele; fiica mea a avut un Canon. După ce i-am făcut cadou un Nikon 3200 mi-a zis că nu-i vine să creadă ce diferență e față de fostul.
Plus că dacă rămâi pe aceeași marcă poți refolosi obiective și alte accesorii (bliț, declanșator extern).

| carevaescu a răspuns:

Pentru ce vrei sa-l folosesti si care e bugetul tau?

| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Pentru sedinte foto, portret. Buget undeva la 3700 lei. Ms