| ursey a întrebat:

am o dilema sad am un laptop Acer aspire 3614 lmi si as vrea sa ii fac upgrade la CPU acum am
Intel® Celeron® M Processor 380
(1M Cache, 1.60 GHz, 400 MHz FSB) socket M si as vrea sa-l inlocuiesc cu asta
Procesor INTEL Core2 Duo T7200
(4M Cache, 2.00 GHz, 667 MHz FSB) SL9SF SL9SL socket M da nu stiu daca il suporta placa de baza el ar fi compatibil este acelasi socket va rog daca puteti sa ma ajutati dau funda tongue multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| JerichoIT a răspuns:

Salut ursey,

Chiar daca este compatibila din punct de vedere al socket-ului, placa de baza a laptop-ului tau (Mobile Intel 910GML Express), nu este compatibila cu procesorul INTEL Core2 Duo T7200, deoarece ea nu suporta un FSB mai mare de 400Mhz, iar cea noua are 667 MHz.

Cauta un procesor care sa nu depasasca mai mult de 400MHz FSB.