| AkWard a întrebat:

Am o intrebare, cand deschid PC-ul mi se inchide singur dupa cateva secunde. Imi apare ca se incarca windows-ul ( Starting Windows ) si dupa 5-6 secunde, poc, se stinge. Am incercat 3 surse diferite si 3 hdd-uri. Dau funda raspunsului care m-a ajutat. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dfeel a răspuns:

Verifica pentru inceput temperatura sistemului in BIOS.
Daca spui ca se inchide total asta de obicei este de la supraincalzire.
Imi spui ce ai gasit.

| AkWard explică (pentru dfeel):

Nu apuc sa intru in BIOS. Dupa 3-4 secunde se inchide

10 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Se stinge sau se restarteaza?

| dfeel a răspuns:

Ok, primul pas ar fi sa resetezi BIOS-ul. Asta o faci cautand jumper-ul Clear CMOS de pe placa de baza. Il muti pe pozitia clear si astepti 10 sec apoi il pui la loc.

| AkWard explică (pentru dfeel):

M-ai bagat in ceata laughing

| dfeel a răspuns (pentru AkWard):

Sunt 2 moduri de a reseta BIOS-ul: ori localizezi jumper-ul CLEAR CMOS pe placa de baza si ai sa observi ca are 3 pini din care 2 sunt conectati printr-un jumper. Scoti acel jumper si il muti pe celalat pin timp de 10 sec. Asta fara sa deschizi PC-ul. Dupa 10 sec il muti la loc cum a fost inainte.
Metoda 2: scoti bateria de pe placa de baza si o lasi scoasa cam 30 sec.

| AkWard explică (pentru dfeel):

Am rezolvat. Am scos o placuta de RAM si am scos si bateria de pe placa de baza. Acuma nu stiu care a fost problema, dar important este ca a pornit si ca nu se mai opreste. Iti multumesc mult de tot pentru timpul acordat, mi-ai fost de mare folos. O zi faina si sarbatori fericite happy

| dfeel a răspuns (pentru AkWard):

Sarbatori cu bine!
Ma bucur ca s-a rezolvat. Totusi cred ca era RAM-ul in cazul asta.

| 2P a răspuns:

Face vreun sunet? verifica ramii daca sunt fixati bine in slot, placa video de asemenea si ventilatoarele sa nu fie vreunul blocat

| AkWard explică (pentru 2P):

Nu scoate nici un sunet, ramii sunt fixati bine si ventilatoarele merg perfect.

| AkWard explică (pentru 2P):

Din cate stiu eu, daca nu erau ramii bine bagati se auzea un tiuit