| هوراس a întrebat:

am o întrebare, curând mă gândesc să îmi iau un calculator nou (poate doar pentru gaming). chestia este următoarea, nu știu ce să aleg între un Myria cu placă video NVIDIA GEFORCE GTX 650 2GB GDDR5, 6GB RAM, și procesor i5 de 3.1 Ghz, sau tot un Myria cu placă video AMD RADEON 7730, 8GB RAM și procesor i5 de 3.2 Ghz. eu știu că piesele se pot schimba, dar nu am în plan să le schimb acum. prețul nu mă prea interesează, aș vrea niște sfaturi "prietenești". dau fundă, dar vă rog să și argumentați :*

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sfat prietenesc: nu cumapra mizerii gata asamblate. Ce buget ai? Te ajut cu un sistem pe piese, si asa e cel mai bine.

| DeyCj a răspuns:

Al doilea ți-l recomand.are procesorul un pic mai rapid, memorie mai mare și dacă tot vrei poți înlocui placa video cu una pe Nvidia în timp(recomand că ATi-urile îs cam praf). Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Asta dacă tot vrei unul preasamblat și nu unul custom(recomandat că măcar știi precis ce ai în el.La unele magazine asamblarea nu costă nimic și în 24 de ore îl ai la ușă, gata de instalat softul pe el). succes

| taken a răspuns:

Nu alegi nici un sistem Myria.
Faci un PC din componente.Le asamblezi tu sau platesti asamblarea(50 lei) pe site-ul de unde comanzi componentele(PC Garage, Emag...).

| JohnnyWylde a răspuns:

Ai grija ca procesor i5 nu inseamna ca are 5 nuclee. i5 are 2 sau 4 nuclee deci uita-te bine ce alegi.

| serverconfig a răspuns:

Salut. Uita-te la modelul de mai jos. Ai calitate Dell, procesor Quad-Core cu Hyper-Threading, 12GB RAM, Windows cu licenta si 3 ani garantie. Placa video poti sa o schimbi cu una mai performanta pentru gaming (pc-ul vine cu nVidia Quadro). Toate acestea la un pret foarte ok :

http://www.serverconfig.ro/......80-7277909

| Alex1254 a răspuns:

Iti recomand al 2-lea deoarece e mai bine sa ai placa mai putin buna, dar procesor mare decat placa mare si procesor mic, se misca mult mai bine iar grafica este relativ la fel