| Bobeica_Stefan_1999 a întrebat:

Salut am o intrebare daca vreau sa schimb placa video de la pc trebuie sa schimb si procesoru, ram stiu ca se schimbi deoarece poate trebuie ddr 1 ddr2 etc dar procesoru si el trebuie schimbat?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu are nici o legatura ramii si procesorul cu placa video.

Daca vrei sa iti schimbi placa video nu e necesar sa schimbi si ramii sau procesorul. Tot ce conteaza ca placa video sa se potriveasca in soket. Adica daca tu ai o placa video pe agp nu poti pune una pe pci-express.

| JustCosmin a răspuns:

RAM-ul nu are legatura cu placa video. Daca schimbi placa video, vezi sa iei una pe masura procesorului, ca degeaba iei o placa video performanta daca ai un procesor slab.