| SANDREIH a întrebat:

Salut,

Am o intrebare legata de internetul de acasa si mai descris este ca, in fiecare luna sa zic asa, cu o seara inainte merge totul perfect, internetul fara probleme si dimineata urmatoare nu mai marge deloc, nu am semnul rosu, am semnul exclamarii in galben si de obicei mergea sa ii dau reset la router si modem.
De la ce se intampla acest fapt si cum pot sa il evit? Sa fie de la placa de retea? ca nu am nicio problema cu ea din moment ce este noua din iunie, mi-a mers fara probleme pana acum, doar la aceste intamplari nefericite nu imi dau seama de ce nu ar mai merge.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar ti-ai pus intrebarea daca nu cumva problema este de la firma la care esti abonat(ă)?

| SANDREIH explică (pentru darrio2007):

Am de la Digi Rds.

| darrio2007 a răspuns (pentru SANDREIH):

E clar. Nu esti singurul care se vaita de aceasta firmă. Sunt la UPC dar nu am avut niciodata probleme de acest gen.

| dfeel a răspuns:

Ce router folosesti?
Conexiunea este PPOE?

| SANDREIH explică (pentru dfeel):

Asus este routerul si nu stiu daca este PPOE din pacate, este prin cablu.

| dfeel a răspuns (pentru SANDREIH):

Daca ai cablu de la RDS care intra in router atunci e PPOE.
Incearca sa bagi cablul direct in PC si sa vezi daca iti mai face probleme.
Din pacate problemele de genul asta sunt specifice anumitor modele de routere si nu prea ai ce sa faci decat sa il restartezi.