| cristi00017 a întrebat:

Salut, am o mare problema cu o placa video. De curand am achizitionat o placa video Asus, pe care vroiam sa o atasem la placa mea de baza singura problema e ca nu se potriveste.Placa mea video actuala e MSI, iar placa de baza tot MSI. Exista un adaptor sau ceva sa mearga placa video ASUS? Va rog mult ajutati-ma.

6 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Ori iei alta placa de baza ori alta video.Mai bine ar fi una de baza ca mai schimbi frecventele pe care merge RAM-ul, procesoarele suportate pot fi mai bune...etc.

Daca nu esti atent la slot...AI grija ce faci. Daca schimbi placa de baza sa se potriveasca procesorul si RAM-ul.

| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa stii ce conexiune este intre placa de baza si placa video. Banuiesc ca, fiind mai vechi, la placa de baza ai numai conexiune AGP, pe cand placa video noua are PCI-Expres. Va trebui sa mergi la magazinul de unde ai luat placa video si sa o schimbi cu una care ti se potriveste, poate nu au modelul acesta de la ASUS pentru AGP, dar se poate sa aiba alta (tot ASUS sau alta marca). Noroc!
P.S. normal ar trebui sa ti-o schimbe, numai daca nu cumva ai zgariat-o sau altceva, sper sa reusesti.

| Zenithf a răspuns:

Mai multe chestii aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express

| Sadd a răspuns:

Trebuie sa iti iei alta placa de baza.sau alta video.

| cristi00017 explică:

Altfel nu se poate? nu prea am banii momentan. Orice idee stie cineva va rog mult

| cristi00017 explică:

Placa video se numeste Asus EN7300GT iar, placa de baza MS-7312. Doar ca nu intra placa video in niciun slot, nu am nici adaptor sau ceva asemanator de aia vreau asta. Momentan nu pot sa iau nimic, doar sa repar sau sa adaug cv ieftin.