| davidthebest a întrebat:

Am o mare problema.mi-am cumparat un laptop HP compaq 6720s si am avut o problema cu hardul, era defect, mi-am cumparat unul nou, si acum cand il deschid imi da eroarea "non-system disk or disk error. replace and strike any key when ready" cum pot rezolva aceasta problema? cine ma ajuta funda. multumesc anticipat

17 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Http://support.microsoft.com/kb/812492
Vezi daca te ajuta asta! Succes!

| akka4 a răspuns:

Instaleaza sistemul de operarewinking

| davidthebest explică (pentru akka4):

Pai asta incerc sa fac.dar nu imi booteaza cd-ul cu windows

| MrHeadshot a răspuns (pentru davidthebest):

Poti sa imi spui versiunea bios-ului? Ca sa pot sa iti spun cum sa faci sa booteze CD/DVD

| davidthebest explică (pentru MrHeadshot):

Cum o aflu? la boot mode scrie pxe

| MrHeadshot a răspuns (pentru davidthebest):

Dami add la id style.alecs sa vorbim pe mess ca aici merge cam greu!

| MrHeadshot a răspuns:

Nu trebuie sa instalezi sistem de operare! Trebuie sa intri in bios apasand tasta F10 sau DEL atunci cand se deschide si dai Load Default Settings! Bafta!

| KodrutZ a răspuns (pentru MrHeadshot):

Se pare ca ti-ai luat headshot si ai ramas fara creier.
@davidthebest: Cum zice akka4, ti-ar cam trebui un sistem de operare...

| MrHeadshot a răspuns (pentru KodrutZ):

Uite ma pampalaule:Fara discheta de boot

PC-ul atentioneaza inainte de boot: "Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready". Mesajul apare atunci cind calculatorul incearca sa boot-eze de pe unitatea floppy, dar nu gaseste o discheta de boot in aceasta. Introduceti discheta si apasati o tasta oarecare.
Doar ca laptopul nu are floppy si trebuie dat reset defaul la bios!

| KodrutZ a răspuns (pentru MrHeadshot):

Capsec draga, mesajul apare si atunci cind calculatorul incearca sa booteze de pe un hard disc fara sistem de operare sau cu MBR-ul avind defecte fizice/distrus de un virus.
@david: Nu te lua dupa "specialistul" asta de mai sus, ca nu o sa faci decit sa iti pierzi timpul. Cind eu vedeam primul calculator, maica-sa si taica-su nici macar nu aveau buletin...
P.S. Din ce oras esti? Poate ai noroc si iti rezolv eu laptopul.

| MrHeadshot a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai sa iti zic eu cum sta treaba:tata are 62 de ani si mama 57.Capsec te numesti tu. Daca te intereseaza:eu am lucrat cu calculatoare si nu ma invata pe mine cineva ca tine ce sa fac.Ai inteles?

| KodrutZ a răspuns (pentru MrHeadshot):

Cu atit mai grav. Mai bine lasa-i sa para ca esti un pusti, decit sa iti demonstrezi incompetenta aici.

| davidthebest explică (pentru KodrutZ):

Sunt din Suceava

| KodrutZ a răspuns (pentru davidthebest):

OK si Suceava. Suna la 0741039286, zi-i problema si programeaza-ti laptopul la consultatie. E un amic din Suceava care lucreaza in domeniu.

| CristyMinecraft a răspuns:

Frate instaleaza win 7

| Moldovan_Iulian_1970 a răspuns:

Buna am o mica problema cu laptopul deci imi da... non_system or disk error replace and strike any key when ready