| Cryss_Crysty_1995 a întrebat:

Salut am o mare problema si cer ajutorul celor care stiu, am un laptop Samsung np r40 si nu imi recunoaste bateria nu mi se aprinde nici becu la baterie imi zice ca e 100% incarcata dar nu se incarca si nici fara baterie nu merge cand scot bateria se blocheaza tastatura, am desfacut bateria in cele 6 celule exista curent deorece am masurat,dar la iesirea din baterie nu exista nici un curent si totusi laptopu fara baterie nu se aprinde chiar si cu incarcatoru conectat, ma poate ajuta cineva?

6 răspunsuri:
| Alexandru0007 a răspuns:

Daca e in garantie du-l la Samsung service. daca nu, la un specialist

| Cryss_Crysty_1995 explică (pentru Alexandru0007):

Nu mai este in garantie si bateria pentru el costa 3 mil, si ma gandeam daca totusi pot sa i fac ceva

| pbsolver a răspuns:

Ai masurat cele 6 celule individual sau impreuna? ce voltaj iti da afara?
incearca ce zic baietii astia aici

Go into Control Panel
Go to the System category
Select View Advanced System Settings
Go to the Hardware tab and click the Device Manage button
Under the Batteries section right click on the "Microsoft APCI-Compliant Control Method Battery" and select "Uninstall"
Agree to the warning to uninstall
Perform a Windows Update. If you don’t this, your next update will probably break this fix
Shutdown your computer
Remove the battery for 1 minute
Reinstall the battery
Turn on your computer with your AC adapter since your battery is probably dead
Windows should automatically recognize the "new" battery hardware and reinstall the driver for you
Your battery should start charging again
http://blog.maestropublishing.com/......-charging/

| Cryss_Crysty_1995 explică (pentru pbsolver):

Pai celulele merg incarca dar cand il scot de la incarcat degeaba batria nu da semnal si celulele au curent am masurat poblema cred ca este de la placa de la baterie ca acolo cand am masurat nu era curent era doar in celule

| pbsolver a răspuns (pentru Cryss_Crysty_1995):

Ce ai masurat, mai exact? cat iti scot acumulatorii aia pana la urma?

| Cryss_Crysty_1995 explică (pentru pbsolver):

Am desfacut bateria si am masurat cat scot impreuna toate cele 6 celule, si imi arata ca scoate 11 v