| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o pereche de casti trust gxt 414 si cand bag castile in pc se aude un fasait pe fundal care acel fasait se schimba in functie de cum misc eu sageata pe desktop si se inteteste sau se reduce din intensitate in functie de ce aplicatii, jocuri deschid.

Castile nu sunt de vina pentru ca am mai avut un pc in care castile se auzeau perfect si nu aveam nici un sunet de fundal. Era totul perfect.

Setarile din pc nu au cum sa fie de vina nici ele pentru ca am fix aceleasi setari ca cele de pe pc-ul anterior in care nu se auzeau nimic sunet de fundal, plus ca pe deasupra am mai incercat eu diferite setari (cam tot ce se putea schimba, tot) si degeaba.

Ma gandesc sa nu se atinga nu stiu eu ce cablu din unitate de nu mai stiu eu ce piesa, desi m-am uitat in pc si nu am vazut nimic suspect.

As fi spus initial ca ar fi de vina panoul frontal al carcasei pentru ca, castile le am bagate in panoul frontal in portul jack, insa culmea culmilor este ca acelasi fasait de fundal il aud si daca bag castile in portul jack de pe placa de baza ceea ce este si mai ciudat pentru ca placa de baza nu are nici o treaba cu panoul frontal al carcasei, acolo este cu totul o alta placa de sunet ca sa zic asa, oricum mult mai avansata, mai performanta de obicei decat panourile frontale, placile de sunet frontale ale carcaselor pc-urilor.

Poate va ajuta cu ceva sa va spun ce carcasa am si ce placa de baza detin, este vorba despre un GIGABYTE Z690 UD AX iar carcasa este un AlphaGear OATHKEEPER (este ultima varianta, cea mai mare de carcasa de la AlphaGear, nu mai stiu este vreo 400 sau 450lei, nu asta conteaza).

Acuma in comentarii la pc garage spuneau oamenii ca se aude un fasait pe fundal cand baga castile in porturile jack al unitatii, dar ce treaba are placa de baza cu fasaitul asta?

Am toate driverele la zi, de pe siteul producatorului, de obicei tin pc-ul updatat la zi, nu am taine.

Am windows 11, am incercat si cu windows 10 dar degeaba, tot fasait se aude.

Nu stiu ce poate fi dar cert este ca nu au nici o legatura castile sau setarile lor, ceva ceva daca e sa fie vreo ceva, este de la unitate, cred.

Mai este un lucru cert, pe vechea unitate puteam sa dau la casti la configurare si sa activez acel test de sunet, unde selectezi acolo daca vreo sa umpli castile sau nu (ma rog etc), pe noua unitate nu ma lasa sa dau configurare pentru ca cel mai probabil am o placa audio mai proasta pe carcasa asta de la alphagear decat placa audio ce o aveam pe deepcool dukase v2.

Ar mai fi fost o varianta sa schimb intre ele placile audio dar nu cred ca se potrivesc, nici nu m-am uitat dar oricum stiu ca se ia cu tot cu usb-uri si atunci daca usb-urile nu sunt la aceeasi distanta pe ambele carcase, este egal cu 0 ca o sa vina cum ar fi sa trebuiasca sa decupezi carcasa si deja m-am dus prea departe, nici nu vreau sa aud de asa ceva si nici treaba asta nu vreau sa o fac.

1 răspuns:
| andreierdna91 a răspuns:

Din cate stiu asta tine de izolarea corecta a mufei si cablului castilor. Fasaitul ala mai ales cand utilizezi mouseul este datorita interferentelor USBului mouseului cu castile. Mai multe detalii nu stiu, dar poti incepe cu asta, mai da niste cautari poate gasesti mai multe detalii.