| thecode123 a întrebat:

Am o placa de baza Intel i865P. Si vreau sa achizitionez o placa video ATI Radeon 9250SE 128mb AGP 8X 64Bit si nu prea sunt sigur ca se potriveste cu portul unde se pune placa video.
Intrebarea este, oare se va portivi?

Răspuns Câştigător
| bonico a răspuns:

Catre anonimul0011 - o tampenie mai mare nu am auzit - "orice placa de baza e compatibila cu ori ce placa video" - daca nu te pricepi mai bine taci.
Intamplarea face ca la aceasta sa se potriveasca placa video cu cea de baza >>> AGP contoller Supports AGP3.0 including 4x/8X AGP data transfers and 4x/8x Fast Write protocol, dar alta data nu mai da raspunsuri pripite.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Intel i865P nu e denumirea placii de baza. Foloseste manualul producatorului sau softuri de detectare componente (Aida64), pentru a afla exact producatorul si seria placii de baza (Asus, Ecs, Asrock, Msi, etc). Abia atunci poti vedea daca placa de baza e prevazuta cu slot AGP sau numai cu slot PCIe (Agp nu se potriveste cu PCIe, si nici invers).
http://www.aida64.com/downloads

| anonimul0011 a răspuns:

Salut!
Pai iti pot spune clar ca nu vor exista probleme avand in vedere ca orice placa de baza e compatibila cu ori ce placa video, asa ca sa nu-ti fie frica.