| Octavian007 a întrebat:

Am o placa de baza MSI MS-7387, si vreau sa-i cumpar un ssd KINGSTON SV300S37A/120G, 120GB, 2.5", SATA 3. Placa este veche, din 2007 si vreau sa stiu daca va functiona. PC-ul meu are 7 ani vechime iar placa este SATA 2. In carcasa trebuie un adaptor special pentru atasare?
FUNDA

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Porturile SATA II si III sunt compatibile. Numai rata de transfer este alta dar tu nu vei simti diferenta.

| laurentiu80 a răspuns:

Pentru conectare la portul sata nu iti trebuie niciun adaptor, se conecteaza pur si simplu ca orice hdd. Iti trebuie un adaptor ca sa il prinzi in carcasa, deoarece ssd-ul este la fel de mic ca si hdd de laptop, de 2.5 inch.Il poti cumpara de aici:
http://www.pcgarage.ro/accesorii-carcase/gembird/mf-321/