| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o placa gpu rx 580 si nu am pe sursa alimentare. Gpu are 6 pini alimentare, pot face alimentarea de pe alta sursa? Sursa fiind neconectata la pc, am lipit fir verde-negru si sursa porneste.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te bine: la acele mufe ai doar 3 culori de fire:
- galben (+12V)
- rosu (+5V)
- negru (0V, "masa").
Ca urmare, se pot folosi diferite adaptoare sau se pot lipi fire suplimentare (si izolate), daca te pricepi. Firele se pot lipi la cablul unui disc. Mai ai nevoie de o mufa potrivita si cateva fire colorate (galben, rosu, negru) de lungime suficienta.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dacă nu ai alimentare potrivita cu 6 pini, vezi ca se găsesc adaptoare de la Molex la PCIex (fie cu 6 pini, fie cu 6+2).

Nu are sens sa folosești o a doua sursa, afara din PC.

| vladimirescu76 a răspuns (pentru NLS):

Pai nu am unde sa pun acea mufa, sursa de pe pc are toate mufele cuplate
nu am nici macar 1 libera

| Bula a răspuns (pentru vladimirescu76):

Uite-te bine: la acele mufe ai doar 3 culori de fire:
- galben (+12V)
- rosu (+5V)
- negru (0V, "masa").
Ca urmare, se pot folosi diferite adaptoare sau se pot lipi fire suplimentare (si izolate), daca te pricepi. Firele se pot lipi la cablul unui disc. Mai ai nevoie de o mufa potrivita si cateva fire colorate (galben, rosu, negru) de lungime suficienta.