| Virgil1234508 a întrebat:

Salut, am si eu o problema la placa video, am un RX 5500 4GB XT. Cand porneste pc ul si intra in windows ventilatoarele placii video se opresc, eu cred ca este problema de la sursa, sursa este de 500W dar nu este de gaming si am un adaptor din sursa la placa video de 8 pini deoarece in sursa nu este asfel de alimentare pentru placa video. Eu cred ca va trebui pentru aceasta placa video tot o sursa de 500W dar de gaming cu alimentarea placii video la 8 pini sau alta mai puternica deoarece eu cred ca sursa are putere doar sa tina putin sub functiune placa video adica pana intra in windows.
Dar cum nu sunt sigur ce ar trebui sa fac va rog sa ma ajute cineva, multumesc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatoarele pornesc dar daca temperatura procesorului se ridica peste o temperatura prestabilita (placa este folosita intens).
In rest, ventilatoarele stau oprite, pentru economisire de energie.

Daca calculatorul functioneaza (si nu se blocheaza /restarteaza intr-una) atunci inseamna ca sursa functioneaza bine.

| NLS a răspuns:

Placa functioneaza?
Te poti juca?
La ce temperatura ajunge in jocuri?
(poti crea un fisier LOG cu GPU-Z)

Turatia ventilatoarelor majoritatii placilor video e controlata dinamic, in functie de incarcarea placii video.
Pe unele placi (foarte putine ce-i drept), ventilatoarele nu functioneaza deloc decat atunci cand incarcarea creste peste 30-35%.

500W sunt perfect de ajuns pentru o astfel de placa, INSA:
trebuie sa fie de la un brand calitativ (sub nici o forma de la Delux, Rasurbo, Rhombutech, etc)
si trebuie sa aiba un amperaj decent pe railul de 12V.

##########################
E ok sa folosesti un adaptor de la Molex la PCIex, insa vezi ca exista adaptoare care se conecteaza la 2 molex-uri, acestea sunt mai in regula.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://outervision.com/b/oFCmZ9

Uite consumul MAXIM al unui sistem cu
procesor Ryzen 5600X (un procesor din zona de mijloc),

video RX5500 XT

2x 8GB DDR4

1x SSD NVMe
1x SSD SATA 2.5
1x HDD 720RPM

5x ventilatoare de 120mm

Daca sursa ta are peste 29A pe railul de 12V, si e de la un brand cu renume in construit surse, e ok.

| Virgil1234508 explică (pentru NLS):

Placa video functioneza, nu ma pot juca sau sta prea mult pe ea deoarece dupa ce porneste calculatorul si intra in windows ventilatoarele placii video se opresc si apoi se opreste si pcul deoarece se incalzeste prea rau cred adaptorul este pciex la doua molexuri cum este recomandat, eu cred ca problema este de la sursa ca nu este una calitativa este pur si simplu o sursa de 500W SL 500 C, ceva de genul asta

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Este posibil ca problemele pe care le întâmpinați cu placa video să fie cauzate de sursa de alimentare insuficientă. În general, placile video au nevoie de o sursă de alimentare puternică și stabile pentru a funcționa corect.

Pentru a verifica dacă sursa de alimentare este cauza problemelor dvs., vă recomand să încercați următoarele:

Verificați specificațiile placii video și asigurați-vă că sursa dvs. de alimentare îndeplinește cerințele de putere necesare pentru a o susține. În general, placile video de gaming au nevoie de surse de alimentare mai puternice decât cele obișnuite.

Verificați dacă adaptorul de la sursa de alimentare la placa video este conectat corect și în modul corespunzător. Este posibil să aveți nevoie de un adaptor de la 8 pini la 6 pini sau invers.