| AlexBoy88 a întrebat:

Am o placa de baza care are mufa cu 4 pini la alimentarea la procesor si cablul de la sursa este cu 6 pini.
Mufer zoar 4 dintre eu dar nu se aprinde pc-ul deloc.
Ce poate sa aiba?
Funda!

Răspuns Câştigător
| dimdem a răspuns:

Cablul cu 6 pini nu este bun pentru placa de baza careia ii trebuie 4. In schimb incearca unul de 8, care se pot desparti in doua parti egale a cate 4 pini.

Cu alte cuvinte, nu sunt compatibile. Trebuie alt cablu, nu cu 6.

1 răspuns:
| alinaalin955 a răspuns:

Nu stiam de mufa cu 6 pini pentru procesor.
Credeam ca sunt cu 4 si cu 8(4+4).
Poate aia cu 6 este pentru placa video.
Nu stii ce sursa este?
La mine la placa video am doua mufe de cate 6 dar au pe ele o eticheta pe care scrie PCI EXPRESS.