| Kaufex a întrebat:

Am o problema, astazi mi-am cumparat o placa video Geforce gzx 1050 2 gb si am montat.o in locul la un radeon amd am facut totul ok dar cand aprind pc-ul Monitorul nu se aprinde imi apare doar ca nu e cablu conectat si incepe si sa piue urat iar Sursa o am de 500W si un Procesor AMD A10-6700 Apu with Radeon (tm)

Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Daca piuie unitatea ori nu e conectata bine placa video la placa de baza si la sursa ori e stricata placa video. Scoate placa video, o tii de colturi doar! si cu o radiera curata freci padurile (contactele alea galbene care se infing in slot la placa de baza) si incearca sa o pui iar.

| Kaufex explică (pentru Arthiom):

Am scos placa am curatat.o frecat.o cu radiera pe conectoare dar tot piuie da placa nu e stricata ca ventilatoru se invarte.

| Kaufex explică (pentru Arthiom):

Am scos am curatat tot asa face dar placa de la bun inceput ventilatoru se invarte nu e stricata.

| Arthiom a răspuns (pentru Kaufex):

Daca ventilatorul porneste asta nu inseamna ca placa nu e stricata neaparat. Da cu o pensula prin socketul placii video. Incearca sa pui placa video veche iar sa vezi daca merge. Sau sa pornesti pc-ul cu placa video scoasa, sa mearga cu placa video integrata.