| Popescu_Cătălin_1997_BQsH a întrebat:

Salut, am un calculator Hp cu 4gb ram si procesor core2qoad de 2, 66. De mai bine de un am am o problema cu monitorul. Mi-am conectat televisorul la calculator cu un fir HDMI. "Display-ul" principal este setat ca fiind monitorul, dar cand aprind unitatea imi apar imaginile doar pe televizor si cand intra-n fata windowsului(adica cand apare desktopul) monitorul preia pozitia de display principal, pana atunci el, desi este aprins, lumineaza doar negru si are niste dungi gri, iar eu trebuie mereu sa-l sting si sa-l aprind pana merge. Am schimbat monitorul, dar am aceeasi problema. Daca deconectez televizorul tot la fel imi face. Eu sunt de parere c-ar putea fi placa video, dar nu-mi explic ce-i de facut. Va rog, ajutor

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Setarii,placa video cine stie nu sunt acolo

| K0sti a răspuns:

Pentru ca HDMI-ul are prioritate! De aia iti apare imaginea prima data pe TV! Monitorul pe ce il ai conectat?

| Popescu_Cătălin_1997_BQsH explică (pentru K0sti):

Mufa cu suruburi, nu stiu cum se numeste. Inteleg ca HDMI are prioritate, dar de ce imi face aceeasi problema si dupa ce scot firul hdmi din unitate?

| K0sti a răspuns (pentru Popescu_Cătălin_1997_BQsH):

Pai daca tu nu stii nici ce mufe are o placa video si cum se numesc...asta inseamna indolenta! Cu suruburi poate sa fie VGA sau DVI...
Pe VGA ai semnal analogic, pe DVI ai semnal digital, ca si pe HDMI...

Schimba placa video si vezi daca mai face!