| 1WizKhalifa a întrebat:

Am o problema cu Bratu gramofonului, când îl las pe disc apasă prea tare și îl oprește. Ce ar trebui sa-i fac?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E ceva in neregula. Bratul se lasa pe placa din inertie. Deci nu poate apasa mai tare decat greutatea lui. Se poate ca axul platanului sa fie uzat si sa scape arcul, garnitura de cauciuc uzata sau arcul este defect. Trebuie vazut de un meserias.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai doua probleme:
- greutatea bratului se lasa prea tare pe disk - probabil contra-forta /contragreutatea lipseste sau este foarte dereglata
- sistemul de actionare a discului are cauciucul uzat si aluneca
Ambele trebuie rezolvate de un specialist cunoscator.

| 1WizKhalifa explică:

În Constanța nu am găsit ateliere sau măcar cunoscători, doar în București și Timișoara, cunoașteți pe cineva?

Răspuns utilizator avertizat