| Bandit06 a întrebat:

Am o problema cu conectarea la internet de pe pc. Faza este ca am bagat cablul in placa de retea integrata si de obicei se aprindeau niste beculete micute acolo dar acum nu se mai aprind si nici in pc nu imi arata ca e conectat cablul. De curand am luat un procesor care nu era compatibil cu placa de baza dar era de acelasi socket si dupa am pornit pc-ul asa cam 2 minute iar acum cred ca placa de retea e arsa (Am pus procesorul vechi.) E posibil sa se fi ars din cauza procesorului?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Un procesor nu are cum sa nu fie compatibil cu placa de baza daca are acelasi socket cu al plăcii de bază.
Apoi placa de retea nu se poate arde din pricina procesorului. Ea poate sa fie arsa, dar din alte cauze.
Totodată poate sa nu fie arsa si sa nu ai internet pe cablu.
Poti sa ii chemi pe cei care iti furnizează internetul pentru verificari. Ei iti pot verifica si placa de retea.

| Bandit06 explică (pentru anonimg):

Internet este deoarece am verificat pe laptop. Ba da, am verificat pe internet si scrie cum ca placa nu suporta acel model de procesor. Daca ii voi chema pe aceea imi vor spune ca placa mea de retea e arsa si nu vor face nimic altceva. Precizez ca inainte sa schimb procesorul si sa revin la cel pe care l-Am avut initial, totul era in regula.

| anonimg a răspuns (pentru Bandit06):

Nu are cum sa fie problema de la procesor. Curentul pentru fiecare piesa/soclu in parte il ofera sursa. Deci este posibil ca sa nu fi legat cablurile cum trebuie.

In ce priveste potrivirea/nepotrivirea de procesoare pe placa de baza -exista posiblitatea aceasta dar doar in cazul laptopurilor.
Dar daca este vorba de pc (caci asa am inteles)... atunci chiar sunt curios ce fel de placa de baza ai, ce procesor ai avut inainte si ce fel de procesor nu a fost compatibil 100% cu placa de baza...

Am avut un pc mai antic iar placa de retea integrata imi facea mereu probleme; iar depanatorii de la rds imi spuneau sa o inlocuiesc ca este din cauza ei. Am cumparat una si nu am mai avut probleme.

| Bandit06 explică (pentru anonimg):

Am o placa de baza MSI 7058, procesorul pe care-l folosesc e un Intel pentium 4, 3, 2ghz iar cel pe care am vrut a fost un Intel core2 quad core q6600.

| anonimg a răspuns (pentru Bandit06):

Acum m-am lamurit cu procesoarele. Am mai invatat ceva. :)
Daca placa de retea integrata s-a ars din cauza procesorului, asta doar un specialist iti poate spune. Pana atunci iti poti cumpara alta: https://www.emag.ro/......DM6M4KBBM/ Nu-ti trebuie viteza mai mare.

| Bandit06 explică (pentru anonimg):

Am deja una numai ca nu o gaseste pc-ul e TpLink si parca as opta pe o placa de aia usb ca sa nu ma mai complic

| 123448727 a răspuns:

Du-te la control panel

| Alex123as a răspuns:

Placa de retea arsa din cauza procesorului? Hmm... nu! Placa de retea s-a ars din cauza unor socuri ( Am patit si eu din cauza firmei de net si nu m-au ajutat cu nimic, a trebuit sa imi cumpar alta placa de retea ) sau placa de retea este destul de veche si nu a mai facut fata! Sper ca te-am ajutat, numai bine!

| Bandit06 explică (pentru Alex123as):

Si eu sunt de aceeasi parere dar nu a avut parte de nici un soc, in afara faptului ca am tinut de vreo 3 ori butonul de pornire apasat pana s-a stins pc-ul