| reee3 a întrebat:

Salut, am o problema cu laptopul. Aseara mergea perfect. l-am inchis normal dar am auzit un fel de sunet ce s-a auzit din interiorul lui pe care nu l-am mai auzit de obicei cand il inchid. adica marog cand il inchideam inainte facea un sunet specific.

Azi dimineata cand l-am deschis. ce sa vezi nu mai merge. imi sta acolo la windows starting. se incarca iar dupa tot ecranul se face negru si ramane asa cam 1 minut dupa isi da restart singur si tot asa.
Tin sa precizez ca nu avea nici 1 virus pentru ca un singur joc am pe el care 100% nu are virusi ( league of legends ) in rest nu mai downloadasem nimic si chiar l-am scanat de virusi aseara si rezultatul fusese 0.

Dar eu cred ca problema este de la hard. deoarece acum 5-6 zile am luat un hard de la un service. 500gb 4 ram. si ma gandesc ca era deja stricat sau cv de genu.

Am contactat un vecin care se pricepe putin la aceste lucuri si mi-a spus ca s-a stricat pentru ca hardul a fost bruscat, m-a intrebat daca l-am scapat sau am dat in el. dar eu nu fac astfel de gesturi si nici sa il scap nu l-am scapat si nici alt cineva din familie. pentru ca sunt singurul care intru pe el.

Ma gandesc sa ma duc inapoi acolo cu laptopul dar acel vecin a spus ca cei de la service o sa spuna la fel ca i-am facut eu ceva. si asta ma descurajat. dar jur ca nu l-am scapat, dat in el sau alt ceva de genul asta

Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă e hard-ul, atunci cel mai bine e să îl înlocuiești cu un altul, și să fii atent la temperatura calculatorului și mai ales să nu mai folosești soft de pe FileListe sau Torenze.Numai de acolo te poți infecta cu viruși ce nu ți vede așa numitu antivirus(real o țeapă comercială ce vede doar virușii comerciali ce sunt lansați de producătorii acestora pe net cu scopu de a face credulii să cumpere licențele acelor softuri). Succes

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Întrebarea unu.„Profesioniștii" din service l-au curatat de praf? Dacă nu ar fi bine să le dai de cap laptop-u sau să-i trimiți la plantat cartofi că habar n-au de service calculatoare.
Probleme posibile(bănuiesc că-ți dai seama că doar intuiesc bazându-mă pe experiență(cazuri similare întâlnite în service-are), că nu am laptop-u în față să aud și să văd exact cum sta treaba)
Chipset-ul video sau placa video s-au dus datorită excesului de călcură ce provine de la lipsa cosmetizării periodice.
Hard disc cu bad-uri fizice, montat neconform de către „specialiști"
Problema se rezolvă într-un service autorizat da autorizat nu service de cartier unde lucrează amatori ce cred doar ei ca știu repara calculatoare.Succes

| reee3 explică (pentru DeyCj):

Pai problema sta in felul urmator. nu eu mam duc su laptopul la service ci tatal meu x( eu nici nu stiam cand la dus. O sa merg eu astazi la acel service sa vad cum sta treaba, nu am chef sa imi cumpar din nou alt hard.

| K0sti a răspuns:

Hardul! Te duci la ei si le explici situatia! Sau o treci la paguba, tu alegi!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Ca sa vezi ce are scoate-l pe un monitor extern, daca are semnal nu ai nimic la partea de video, ramane hardul, daca nu are semnal e partea de video (pot fi si ambele ...sa speram ca nu ai un asa ghinion). Pe viitor foloseste un notepad cooler sub el, iar daca il folosesti in pat nu-l lasa pe patura sau cearceaf pentru ca obturezi fantele pentru ventilatie, adio placa video si ce se mai prajeste prin el. Daca e folosit in pat/canapea se recomanda sa fie pus pe un blat de lemn/aluminiu etc! Cand il utilizezi acasa (10-12 ore) se recomanda acel notepad cooler! In functie de buget poti alege unul; vezi unde ai fantele pe spatele lui, te orientezi sa bata ventilatorul in ele (alege unul cat mai mare, e mai silentios).
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/spire/odyssey-343/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/tracer/snowman/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/thermaltake/massive-v20/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/zalman/zm-ns2000/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/cooler-master/notepal-xl/
http://www.pcfun.ro/standuri-coolere-notebook/chieftec/cpd-1219th/

| XGameRR96 a răspuns:

Sunetul acela poate fi de la hard...dar din moment ce trece la logoul windows insemna ca nu e ars... poti incerca sa faci din nou windowsul.

| reee3 explică:

Mam mai documentat putin si cred ca va trebui sa reinstalez windowsul. Din ce am aflat hardul nu este ''foarte'' stricat daca imi apare windows starter. marog poate mai veniti voi cu ceva pana o sa il duc la service sa stiu la ce sa ma astept.

| DeyCj a răspuns (pentru reee3):

E suficient să ai un bad logic pe el, bad ce provine de la softurile și jocurile furate din sursele ilegale ce le folosiți de inconștienți ce sunteți, că numai softurile alea conțin viruși reali ce distrug hardware-ul, iar la fiecare accesare a hard-uli dintr-un bad se va face două și tot așa până hard-ul se va distruge complet, iar repararea prin re-mapare nu prea este rentabilă.
Eu pledez pentru chipsetul video defect și supra-încalzirea calculatorului, apoi dacă aș auzii ceva zgomote ne conforme la hard disc aș pleda pe hard disc.Chiar și așa o scanare cu un soft specializat de service este obligatorie la diagnoza hardware..Nu uita să nu îi lași să-ți instaleze Windows-ul pe calculator. Dacă fac service hardware numai NU au voie legal să facă service software, și asta se va lăsa cu copii contrafăcute de Windows ce îti vor strica iar hard-ul(„ceva normal" că dacă ar face ceva bine nu ar mai avea de lucru). Pentru asta trebuie licențe pentru softurile comerciale, ceea ce precis nu au dacă nu e service autorizat.

| reee3 explică (pentru DeyCj):

Mam dus la acel service si raspunsul lor a fost urmatorul Nu putem face nimic deoarece dumneavoastra ati stricat hardul.

Marog nu chiar asa dar asta mia exprimat.

| DeyCj a răspuns (pentru reee3):

Dacă e hard-ul, atunci cel mai bine e să îl înlocuiești cu un altul, și să fii atent la temperatura calculatorului și mai ales să nu mai folosești soft de pe FileListe sau Torenze.Numai de acolo te poți infecta cu viruși ce nu ți vede așa numitu antivirus(real o țeapă comercială ce vede doar virușii comerciali ce sunt lansați de producătorii acestora pe net cu scopu de a face credulii să cumpere licențele acelor softuri). Succes

| reee3 explică:

Am facut si un video poate veti inetelge mai bine problema. daca ascultati o sa observati acel sunet. :

https://www.youtube.com/watch?v=ukIk0TlRc_g

- scuzati camera super performanta si lumina de pe laptop.