| oooooooo123 a întrebat:

Salut, am o problema cu laptopul meu, a inceput sa mearga foarte greu dupa o instalare steam si i am dat restart, dupa am primit un blue screen, si de atunci nu mai booteaza, nu mai pot instala windows ul, se bocheaza in ecranul mov, cateodata mai iau si blue/black screen la incercari de instalare, stie cineva care ar putea fi problema, a murit hard-disk ul? (in ultimul timp se bloca 1-2 sec din cand in cand si bazaia, apoi isi revenea)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Fenomenul denota prezenta unor zone defecte pe hard disk.
Provizoriu (pana cand vei avea banii necesari) poti proceda prin "eliminarea" acestor "Bad"-uri, astfel:
1. La instalarea windows-ului, cand se cere formatarea hard dsik-ului, alege FORMATARE COMPLETA (nu rapida (quick format)! ). Asta va dura timp indelungat, dar se vor marca sectoarele defecte, iar windows-ul va putea functiona mai fara probleme.

2. In viitor, daca se mai incetineste hard disk-ul, da testare de intreaga suprafata (chkdsk) pe toate partitiile, mai ales pe C: (acesta din urma se va executa doar dupa repornirea laptopului).

| oooooooo123 explică (pentru Bula):

Nu pot instala windows ul, se blocheaza la "setup is starting"

| Bula a răspuns (pentru oooooooo123):

Daca nu ajunge nici pana la alegerea partitiei unde sa instalezi,
atunci incearca cu un alt hard disk, eventual du-l la un service pentru depanare.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai asa pare... incearca cu un alt HDD!

| Iunix a răspuns:

Reporneşte în safe mode şi şterge / dezinstalează steamu.

| oooooooo123 explică (pentru Iunix):

Nu porneste deloc

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Mai ai o singură salvare, și aceea se numește HirenCD Boot. Este un program care se încarcă din USB în memoria RAM. Are o imagine de Linux, sau Windows XP Light cu programe de analizare a hardului.
Aici ai tutorial: https://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk
Așa am aflat ce avea hardul de la laptopul iubitei mele, avea bad-uri, și sectoare realocate la greu.
E bine să vezi ce poți face cu programul acesta, să vezi dacă mai poți scoate ceva după el.
Baftă!