| Sandu13 a întrebat:

Bună TPU am achiziționat un pc de gaming de pe eMAG de la DTAT SISTEM S. R. L l-am primit pe 24 a mers bine până marți când am vrut sa instalez warframe de pe steam am pe SSD 256 de GB am instalat prima oara GTA V de pe epic games după mai aveam spațiu 110 GB Marți am vrut sa instalez warframe ul când a început sa se comporte ciudat windows 10 tot bloca și după îmi dădea black screen am dat la windows 10 factory reset dar nici asta n-a mers pana a început sa îmi dea blue screen după reinstalarea windows ului dar se tot bloca pana și la pornirea bios ului tot se bloca. Nu știu dacă e de vina ssd ul ca l-am umplut sau ceva chiar nu știu ce sa întâmplat.

8 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Deci tu ai un ssd de 256 GB, dimensiunea reala ar fi undeva la 239 GB, din ce am vazut pe net GTA 5 are nevoie de 94 GB spatiu de stocare, luam in calcul si Windows 10 care mie de exemplu imi ocupa 40 GB, Warframe ocupa si el 40 GB. Ia aduna-le si va rezulta 174 GB spatiu ocupat> 239-174= 65 GB spatiu liber din care Windows isi aloca pentru Pagefile 2-4 GB.
Daca ai fi inteles din intrebarea anterioara la care ti-am raspuns cum ca ssd-ul are nevoie de 15-20% spatiu liber in permanenta pentru a-si mentine performantele.
Alta idee, in momentul in care descarci un joc, spatiul necesar trebuie sa fie mult mai mare decat dimensiunea sa pentru a nu crea probleme la instalare.

| Sandu13 explică (pentru nicu991):

Și îmi recomanzi ca ar trebui să descarc doar un joc și dacă ma plictisesc de el îl dezinstalez și instalez altul? Sau instalez jocuri mai mici?

| nicu991 a răspuns (pentru Sandu13):

Daca vrei jocuri mari, tine doar 1 instalat pe ssd. Sau daca ai si HDD, instaleaza-le pe el.

| Sandu13 explică (pentru nicu991):

Scuze am uitat sa întreb cam cât înseamnă 15-20% ca știu ca e o diferență ca depinde de mărime dar cam cât ar trebui sa țin spațiu liber 100 GB sau mai mult?

| nicu991 a răspuns (pentru Sandu13):

50- 60 GB, cam atat vine 20% din 239 GB ai SSD-ului.

| Sandu13 explică (pentru nicu991):

Pai eu când am început sa descarc warframe de pe steam undeva la 64 GB a început cu ecran negru etc dar am tot continuat sa descarc warframe poate era mai bine sa nu continui descărcarea btw am vorbit cu tipul de unde am luat pc ul și a zis ca nu-i asa ca poți umple ssd fără probleme și sunt cam un pic confuz. îmi poți da un articol sau ceva legat de ssd uri sau ce trebuie sa știu despre ele ca să am grijă să nu se mai întâmple ceva stupid a btw îi ok dar șterg un joc ca să instalez altul nu? eu nu prea ma pricep la ssd uri nu sunt atât de informat despre ele

| nicu991 a răspuns (pentru Sandu13):

Uite aici un articol pe care sa-l citesti legat de SSD-uri: http://raboninco.com/1wUuP

| wereyou a răspuns:

Zi-mi și mie ce versiune de Windows 10 poate găsesc problema